NordenBladet – Tänapäeva maailm on avatud ning keeleoskus on oluline osa elus läbi löömiseks ning edukaks suhtlemisest ja asjaajamiseks. rahvusvaheliseks. Iaga uue võõrkeele alustaminne on väljakutse ent kas teadsite, et elementaarse suhtluse jaoks ei olegi tarvis tervet sõnaraamatu täit sõnu teada. Mitut võõrkeelset sõna on vaja teada, et hakkama saada lihtsas igapäevases suhtluses?
Üldistatult võib öelda, et isegi väike hulk võõrkeelseid sõnu aitab avada uksi ning teeb suhtlemise välismaalastega lihtsamaks. Kasvõi tervitused, nagu “tere”, “tere hommikust” või “head aega”, olla esimeseks sammuks võõrkeelse suhtluse alustamisel. Samuti võivad lihtsad küsimused, nagu “kuidas sul läheb?”, “kui palju see maksab?”, “kui kaua te avatud olete?” jne. aidata luua algelist suhtlust.
Millise sõnavaraga saaks juba väikestviisi suhelda? Üldiselt võib öelda, et umbes 300–500 sõna võivad anda piisava aluse elementaarseks suhtlemiseks võõrkeeles. Need sõnad võivad hõlmata igapäevaseid asju nagu numbrid, värvid, toiduained, perekonnasuhted ja lihtsad tegevussõnad. Lisaks võivad lihtsad fraasid nagu “palun”, “vabandust” ja “aitäh” olla äärmiselt kasulikud.
Ühe päeva jooksul suudab keskmise keskendumisvõimega keeleõppija meelde jätta 10 kuni 20 uut võõrkeelset sõna. Loomulikult võib see arv varieeruda sõltuvalt mitmest tegurist (näiteks sõnade keerukusest, nende seosest juba teadaoleva sõnavaraga ning õppimiseks kasutatavatest meetoditest). Keeleõpe nõuab kordamist ja järjepidevust, et sõnad jääksid pikaajaliselt meelde. Kuid kas pole tore mõelda, et õppides päevas vaid 10 uut sõna, oskate ühe-kahe kuu pärast uues võõrkeeles juba elementaarset suhtlust pidada ning mõistate igapäevaseid üldkasutatud väljendeid.
Loomulikult kui suhtlustasemeks on midagi enamat kui vaid elementaarne, siis on vaja omandada suurem sõnavara ja teada keerulisemaid grammatikareegleid. Ent ka siin on nipp! Näiteks äri-, teadus- või meditsiinivaldkonnas suhtlemisel on vajalik teada spetsiifilist terminoloogiat ja sõnavara, mis koosneb tavaliselt kuni sajast enim kasutatud väljendist. Ka see on tehtav, eks?!
Kes soovib keelt õppida süviti, siis tuleb lisaks sõnavarale kasuks ka kohaliku kultuuri tundmine. Mõistes kohalikke tavasid, viisakusreegleid ja kultuurilisi erinevusi, saate vältida ebamugavaid olukordi ning luua tõhusamat suhtlust.
Õppides võõrkeeli, avame end uutele võimalustele ning rikastame oma suhtlusoskusi. Samuti on hea teada, et õppimine on ajule kasulik ning hoiab meid noorena!
Avafoto: Unsplash
Loe ka:
KAS inimene saab rääkida unes võõrkeelt, mida ta kunagi õppinud pole?