Reklaam:

Soome kohus otsustas likvideerida kaks rahvuslikku rühmitust – Pohjosmainen Vastarintaliike (Põhjamaade vasturinne) ja Pohjoinen Perinne ry (Põhja pärimus)

NordenBladet — Pirkanmaa kohus Tamperes otsustas likvideerida kaks soome rahvuslikku rühmitust: Pohjosmainen Vastarintaliike (Põhjamaade vasturinne) ja Pohjoinen Perinne ry (Põhja pärimus).

Rühmituste tegevuse lõpetamist taotles Soome politsei. Esialgu saavad rühmitused veel tegutseda, sest kohtu otsus pole jõustunud, vahendab Helsingin Sanomat.

Kohus tegi otsuse teisipäeva õhtuks. Kohtu hinnangul on need kaks organisatsiooni omavahel seotud, seetõttu puudutab otsus mõlemaid.

Kohtu hinnangul on Pohjosmainen Vastarintaliike (PVL) selline organisatsioon, mille tegevus ei lähe kokku demokraatlike väärtustega, kuna eesmärkide saavutamiseks nähakse ette ebaseaduslikke ja heade tavade vastaseid meetmeid. Kohtu hinnangul solvab rühmitud teatud ühiskonnagruppe ning levitab vihakõnet.

Lisaks solvavatele ja vihastele väljenditele toetab rühmitus vägivalda ning häirivat käitumist, mida põhjendatakse enesekaitsega, millega utsitatakse rühmituse liikmeid vägivaldsusele ja häirivale käitumisele.

Kohus juhib tähelepanu ühele hiljutisele juhtumile, kus vägivalla ohvrit ja tema sõpra alandati sellega, et avaldati nende isikuandmeid halvustaval viisil.

Sellega viitas kohus Helsingis raudteejaama juures toimunud intsidendile, milles mõisteti süüdi PVL-i liige Jesse Torniainen. PVL toetas ja kiitis pärast seda veebiküljel Torniaineni tegevust. Hiljem halvustati ja häbistati hukkunud ohvrit ja tema sõpra PVL-i kodulehel.

Kohus märkis ka seda, et rühmituse tegevust ei kaitse kogunemis- ja sõnavabaduse põhimõte, kuna rühmitus haavab teiste inimeste põhi- ja inimõigusi.

Kohus märkis, et tegemist pole rühmituselt sõna- ja kogunemisvabaduse äravõtmisega, vaid küsimus on selles, kas kogunemis- ja sõnavabadust saab kasutada PVL-i suguses organisatsioonis.

Kohus asus seisukohale, et PVL-i likvideerimine on ühiskondlikes huvides ja üldise kasu eesmärgil ei tule kõne alla üksnes hoiatused.

Ühtlasi märkis kohus, et kõigil on õigus oma arvamusele ja et migratsioonipoliitikat on õigus ka karmilt arvustada. Ebaseaduslik on rahvusgruppide ähvardamine, solvamine või laimamine. Vihakõne levitamiseks ei saa kohtu hinnangul kasutada sõna- ja kogunemisvabaduse kaitset.

Osa PVL-i vihakõnest said omale ka juudid ja seksuaalvähemused, mis oli kohtu hinnangul laim ja solvamine. Tegemist polnud sõnavabaduse piiridesse jääva kriitikaga.

Veel pole teada, kas PVL kavatseb otsuse edasi kaevata.

Otsus on ajalooline, kuna Soomes pole nõnda ühendusi likvideeritud alates 1970ndatest aastatest.

Politseijuht Seppo Kolehmainen ütles, et politseis tutvutakse otsusega ning pärast seda hinnatakse selle mõju. Kolehmainen ütles pressiteate vahendusel, et kohtu otsus näitab, et Soome ühiskonnas pole kohta vägivaldsetele ja rassistlikele organisatsioonidele.

Kuivõrd otsus pole veel jõustunud, et saa politsei veel laiali saata PVL-i meeleavaldust iseseisvuspäeval. Juba eile oli PVL-i kodulehel teade, et meeleavaldust ei korralda mitte PVL, vaid rahvuslikult meelestatud soomlased.

PVL-i likvideerimist taotles politseiamet, kuna nende tegevuses oli ebaseaduslikke elemente ning nad käitusid hea tahte vastaselt. Likvideerimiseks olid sobivad mõlemad põhjused.

PVL oli omakorda imestunud, et enne otsust tegevuse lõpetamise kohta ei tulnud ametivõimudelt nende tegevuse kohta mingit kriitikat. Näiteks mootorrattarühmitustel lastakse edasi tegutseda, kuigi mitmed neist on tunnistatud kuritegelikeks.

 

Allikas: Eestinen.fi
Loe kõiki NordenBladet´i “Soome uudised & info” rubriigi artikleid SIITReklaam:

Tippkvaliteediga loodussõbralik Skandinaavia luksuskosmeetika - ElishevaShoshana.com

error:
Copyright © NordenBladet 2008-2020 All Rights Reserved.
Skandinaavia / Põhjamaade uudised ja info eesti keeles.
Scandinavian / Nordic news and info in Estonian.
Nordic News Service