Advertisement:

Soomes peab 10 aasta pärast olema iga neljas auto elektriauto – autoettevõtja peab seda utoopiaks, näiteks Lapimaale pole mõtet elektriautoga minna

Soomes peab 10 aasta pärast olema iga neljas auto elektriauto – autoettevõtja peab seda utoopiaks, näiteks Lapimaale pole mõtet elektriautoga minna

NordenBladet — Soome on võtnud ambitsioonikad eesmärgid seoses elektriautodega, aga see ei pruugi nii hästi minna, kui loodetud. Laadimiskohtade võrk on hõre ja ebaühtlane, mis raskendab elektriautode kasutamist näiteks Lapimaal. Täielikult elektriga või osaliselt elektriga töötavaid nn hübriidautosid on Soomes kokku ligi 30 000. Kümne aasta pärast peaks neid vastavalt püstitatud eesmärkidele olema 800 000, vahendab Yle.

Lapimaal on elektriautosid ainult 52. Pikemaid sõite külmaga teha ei saa, sest aku mahutavus külmaga väheneb. Praeguse ilmaga ei saa sõita rohkem kui 90 kilomeetrit. Pikemateks sõitudeks peab olema majapidamises teine auto.

Uuematel elektriautodel on läbisõit 400 kilomeetrit, aga talvel külmaga väheneb seegi poole võrra. Probleeme võib tekkida siis, kui elektriauto seisab külmaga pikemat aega ja laadida pole võimalik.

Soomes oli eelmise, 2019. aasta lõpus isiklikus kasutuses ligi 2,7 miljonit sõiduautot. Ligi 30 000 olid sellest kas osaliselt või täielikult elektriautod. Täiselektriautosid on ainult 5000 ringis. Soomes on prognoositud, et 10 aasta pärast võiks olla elektriautosid võrreldes praegusega üle saja korra enam enam ehk 800 000. Soome autoliidu hinnangul aga oleks reaalsem number 350 000.

Soome on võtnud eesmärgiks vähendada heitekoguseid kaks korda vahemikus 2005-2030. See on teostatav, aga mitte ainult elektriautode, vaid hübriidide, gaasiautode ja säästlikumate diiselautode abil.

Praegu on Soomes elektriautode laadimispunktide võrk väga hõre, seetõttu ei saa pikemaid reise elektriautoga ette võtta. Eriti hõre on võrk Soome põhjaosas Lapimaal, mistõttu enamus elektriautosid müüaksegi Soome lõunaosas.

Soome valitsus on ette valmistanud seadusemuudatuse, mille kohaselt peavad majaühistud hakkama rajama elektriautode laadimispunkte. Uusi laadimispunkte peaks olema 10 aasta pärast Soomes 171 000. Valitsus on seni toetanud laadimispunktide ehitamist. Toetus on 35 protsenti või enam laadimispunkti maksumusest.

Autoliit aga väga karme nõudeid ei seaks, sest keegi ei tea, mis tuleb järgmisena. Võib välja tulla uus keskkonnasõbralik kütus, mis muudab elektriautod ja laadimispunktid tarbetuks. Näiteks võivad 2030. aastaks tulla vesinikuautod ja see lahendab kõik probleemid. Elektriautode puuduseks on akude vähene mahutavus ning nende kõrge hind, samuti võib tulla puudus materjalidest ning akude käitlemine on keskkonda reostav.

Soome valitsuse poolt pakutavast elektriautode ostmise toetusest oli eelmisel aastal kasutatud ainult murdosa. Praegu jagatavast 11 miljonist eurost on kasutatud vaid 3,2 miljonit eurot. Toetus on eraisikutele 2000 eurot ja seda jagatakse järgmise aasta lõpuni.

Praegu on elektriauto veel palju kallim kui sisepõlemismootoriga sõiduvahend. Selleks, et elektriautosid rohkem ostetaks, tuleks toetust suurendada. Toetus peaks olema vähemalt kaks korda suurem, et inimesed hakkaks mõtlema elektriauto soetamise peale. Näiteks Norras ei pea elektriauto ostmisel maksma käibemaksu ja automaksu ning elekter on laadimiseks tasuta. Norras on elektriauto ostmisel soodustus 15 000-18 000 eurot.

Avafoto: Pexelserror:
Copyright © NordenBladet 2008-2020 All Rights Reserved.
Skandinaavia / Põhjamaade uudised ja info eesti keeles.
Scandinavian / Nordic news and info in Estonian.
Nordic News Service