Reklaam:

Kõrgetasemeline teadusajakiri tunnustas tehnikaülikooli keemikuid parima teadusartikli tiitliga

NordenBladet — Tallinna Tehnikaülikooli keemiaprofessor Tõnis Kangeri uurimisgrupi artikkel „2,3,4-triasendatud piperidiinide asümmeetriline süntees“ tunnistati teadusajakirja SYNTHESIS 2017. aasta  parimaks artikliks.

Artikli autoriteks on Kadri Kriis, Triin Melnik, Kristiina Lips, Ilona Juhanson, Sandra Kaabel, Ivar Järving ja Tõnis Kanger.

Ajakiri SYNTHESIS (Thieme) on kõrgetasemeline teadusajakiri orgaanilise keemia saavutuste ja uute ühendite saamismeetodite publitseerimiseks. Ajakirja peatoimetaja, professor Paul Knocheli sõnul kirjeldab see artikkel asendatud piperidiinide, mis on farmatseutiliselt väga tähtsad  ühendid, asümmeetrilist sünteesi. „Kirjeldatud meetod on tõesti väga muljetavaldav. Hindamiskomitee märkis mitte ainult esitatud meetodi kõrget taset, vaid ka selle esituse kõrget teaduslikku kvaliteeti.” Samuti leidis komitee, et väljatöötatud meetod leiab kindlasti tee farmaatsiafirmade sünteesipraktikasse.

Keemiaprofessor Tõnis Kanger sõnab: „Saadud preemia on meeldiv tunnustus mitte ainult minu uurimisrühmale, vaid näitab ka asümmeetrilise orgaanilise sünteesi kõrget taset tehnikaülikoolis.“

Piperidiini motiiv esineb paljudes looduslikes alkaloidides: näiteks põhjustavad sellised struktuurid musta pipra kibedust, aga ka toksilisi omadusi. Ka vanakreeka filosoofi Sokratese tapnud mürk oli piperidiinipõhine keemiline ühend. Oma kõrge bioloogilise aktiivsuse  tõttu on lämmastikku sisaldavad tsüklid paljudes ravimites toimivateks rühmadeks.

Asendatud piperidiinide asümmeetriline süntees tähendab seda, et keeruline peegelasümmeetriline ühend tehakse valmis ühes etapis nii, et kõik kolm piperidiini asendajat satuvad kontrollitavalt üksteise suhtes ruumis õigele positsioonile. Tehnikaülikooli keemikute artikkel pakub välja üldise meetodi, mis võimaldab oluliselt lihtsusatada mõnede piperidiini tsüklit sisaldavate ravimite sünteesi.

Artikli ilmumisandmed: Kadri Kriis, Triin Melnik, Kristiina Lips, Ilona Juhanson, Sandra Kaabel, Ivar Järving ja Tõnis Kanger. Asymmetric Synthesis of 2,3,4-Trisubstituted Piperidines; Synthesis 2017; 49(03): 604-614

Viide preemiale: www.thieme.de/en/thieme-chemistry/2017-winners-123200.htm

Viide teadusartiklile:  www.thieme-connect.de/DOI/DOI?10.1055/s-0036-1588299

 

Allikas: Eesti Teadusinfosüsteem
Loe kõiki NordenBladet´i “Eesti uudised & info” rubriigi artikleid SIIT


Tags assigned to this article:
Eestiteadusteadusinfo

Reklaam:

Tippkvaliteediga loodussõbralik Skandinaavia luksuskosmeetika - ElishevaShoshana.com

error:
Copyright © NordenBladet 2008-2020 All Rights Reserved.
Skandinaavia / Põhjamaade uudised ja info eesti keeles.
Scandinavian / Nordic news and info in Estonian.
Nordic News Service