Reklaam:

Rahvusvaheline hindamiskomisjon tunnustab Eesti teadus- ja arendustegevuse kvaliteeti ja tunneb muret tuleviku pärast

NordenBladet — Täna, 7. septembril kell 12 tutvustab rahvusvaheline hindamisnõukogu Eesti teadus- ja arendustegevuse hindamise tulemusi Tallinna Ülikooli Mare õppehoones (Uus-sadama 5) ruumis M225. Sündmusest toimub ka veebiülekanne teadusportaalis novaator.

Ekspertide hinnangul on Eesti teadus- ja arendustegevuse tase tervikuna hea, teadusasutuste infrastruktuur kõrgel tasemel ning rahvusvaheline koostöö kiiduväärt. Komisjon tunnustas teaduse laihaardelist ühiskondlikku mõju, tuues positiivsena välja koostööd ettevõtlussektoriga, avaliku sektori asutuste ja riigijuhtide nõustamist ning teadust populariseerivaid tegevusi.

Olulisemate kitsaskohtadena tõid eksperdid esile stabiilse baasrahastuse väikese osakaalu asutuste teadustuludes ja sõltuvuse tõukefondidest.

Rahvusvahelises võrdluses hinnati 20 Eesti teadus- ja arendusasutuse teadustegevuse taset kuues valdkonnas: loodusteadused, tehnika ja tehnoloogia, põllumajandusteadused ja veterinaaria, arsti- ja terviseteadused, humanitaarteadused ja kunstid, sotsiaalteadused).  Rahvusvaheline hindamisnõukogu selgitas ja hindas igas valdkonnas, milline on tehtud uuringute teaduslik mõju, jätkusuutlikkus ja potentsiaal ning ühiskondlik väärtus.

Eesti Teadusagentuuri  juhatuse esimehe Andres Koppeli sõnul annab teaduse evalveerimine nii ülikoolidele, instituutidele kui ka riigile vajalikku informatsiooni selleks, et mõista, mida on nii asutuste kui riigi tasemel vaja taha, et teadusel veel paremini läheks.  „Piltlikult öeldes on korraline teaduse hindamine nagu inimestel tervisekontrollis käimine. Tänavune korraline evalveerimine kinnitas, et Eesti teaduse tervis on üsna hea, saime ekspertidelt  palju sisukaid soovitusi nii teaduskorralduse kui ka teadusasutustes ja konkreetsetes teadusvaldkondades tehtava töö parendamiseks,“ selgitas Andres Koppel.

Positiivselt evalveeritud  Tarkvara tehnoloogia Arenduskeskuse OÜ  STACC tegevjuht Kristjan Eljand toonitas, et järgneva kümnendi jooksul muudavad andmeteadus ja tehisintellekt olulisel määral kõiki tegevusalasid. „STACC on antud valdkonna rakendusliku teaduse veduriks ja meil on äärmiselt hea meel, et pärast mitmeaastast protsessi oleme tänaseks positiivselt evalveeritud. Loodame anda oma parima, et muuta nii avalik- kui ka ettevõtlussektor andmeteaduse abil oluliselt efektiivsemaks ja targemaks, “ rääkis Kristjan Eljand.

Haridus- ja Teadusminisrteeriumi kõrghariduse ja teaduse asekantsler Indrek Reimandi sõnul kinnitavad välishindamise tulemused, et Eesti Teadusagentuuri eestvedamisel hindamisprotsessi tehtud muudatused on ennast igati õigustanud. „Evalveerimine oli sisukam, välisekspertide tagasiside põhjalikum ning protsess vähem bürokraatlik. Analüüsime saadud teavet  teaduspoliitika arendamiseks ja tuleval aastal toimuvate sihtevalveerimiste ettevalmistamiseks,“  ütles Indrek Reimand.

Evalveerimistulemusi tutvustavad hindamiskomisjoni esimees, prof Christian Enss Heidelbergi Ülikoolist; komisjoni liikmed prof Jan-Gunnar Persson Rootsi Kuninglikust Tehnikainstituudist; prof Boye Jensen Lõuna-Taani Ülikoolist; prof  Verity Joy Brown Saint Andrewsi Ülikoolist, prof Barbara Ekbom Rootsi Põllumajandusteaduste Ülikoolist ja prof  Peter Jonkers Tilburgi Ülikoolist.

Teadus- ja arendustegevuse korraline evalveerimine on välishindamine, mille käigus hinnatakse teadus- ja arendusasutuse vastava valdkonna taset võrreldes valdkonna rahvusvahelise tasemega. Riigieelarvest teaduse rahastamist taotlevad asutused läbivad korralise evalveerimise iga seitsme  aasta tagant. Teadus- ja arendustegevuse hindamist  korraldab Eesti Teadusagentuur.

Lisasinfo: Andres Koppel, teadusagentuuri juhatuse esimees,  tel  5133 944

 

Allikas: Eesti Teadusinfosüsteem
Loe kõiki NordenBladet´i “Eesti uudised & info” rubriigi artikleid SIIT


Tags assigned to this article:
Eestiteadusteadusinfo

Reklaam:

Tippkvaliteediga loodussõbralik Skandinaavia luksuskosmeetika - ElishevaShoshana.com

error:
Copyright © NordenBladet 2008-2020 All Rights Reserved.
Skandinaavia / Põhjamaade uudised ja info eesti keeles.
Scandinavian / Nordic news and info in Estonian.
Nordic News Service