Kuhu minna ja MIDA TEHA Järvamaal Eestimaa südames asuvas Paides? +PILTE SUVISEST PAIDEST!

Kuhu minna ja MIDA TEHA Järvamaal Eestimaa südames asuvas Paides? +PILTE SUVISEST PAIDEST!

NordenBladet – Mis ühendab Arvo Pärti, Ita Everit, Ain Hanschmidti, Sven Mikserit ja Jaak Salumetsa? Kõik need tuntud inimesed on pärit Paidest. Tallinnast Tartu või Viljandisse sõites soovitame külastada ka maanteele lähedal asuvaid vahvaid turismiatraktsioone. Üks huvitav peatuspaik on kindlasti Mäo ristist vaid viie kilomeetri kaugusel keset Eestimaad asuv Paide.

Paide huvitavaimad vaatamisväärsusused on Paide Keskväljak, mis varasemalt kandis nimetust Turuplats ning ajalooline Paide Vallitorn ning Paide Vallimägi kus asub Ajakeskus Wittenstein (loe sellest lähemalt minu blogist: Helena-Reet: Ajakeskuse Wittenstein külastus Paide vallitornis ning pidu kohvikus Tainas Catering), kus ajamasinaga on võimalik minna rännakule läbi 8 korruse ning 8 ajalooperioodi. Keskuses on avatud ka restoran Ajastute Toidud, mille üks põnevamaid toite on karuliha praad.

Paide on atraktiivne ka oma paeskulptuuride poolest. Paide külastatuimad paeskulptuurid on Laur Tiidemanni “Hääletaja skulptuur”, mis asub Olerexi ringi ääres Paide linna sissesõidul ning Riho Kulla skulptuurid “Paesümfoonia” ja klaverikujuline “Loomingu läte” Arvo Pärdi muusikaaias. Muusikaaed avati Paides 2016. aasta septembris ning see tähistab kohta, kus asus helilooja Arvo Pärdi sünnikodu. Aia avamisest võttis osa ka Arvo Pärt ise. Vaatamisväärsused on ka aastatel 2017-2018 Paide kunstnike poolt majaseintele joonistatud ja maalitud seinamaalingud, mida on kokku 9.

Kultuurihuvilised saavad külstada ka Järvamaa muuseumi, mis on üks Eesti vanim maakonnamuuseum. Järvamaa Muuseumi püsiekspositsiooni ilmestavad teematoad: muinasajast varajase rauaajani läbi arheoloogiliste leidude koos loodusosaga, 18. sajandi vana apteek, kultuuri- ja hariduselu, mõisatuba, eelmise sajandi alguse majanduselu, sajanditagune käsitöölise tuba, 60-ndate haritlase tuba, fotograafinurk 70-ndate fotodega. Ajutiste näituste ruumis vahetuvad näitused 2-3 kuu tagant.

Suvel külasta kindlasti ka kahe supluskoha ja paadisillaga 1981.-82. aastatel rajatud Paide tehisjärve. Ümber järve saab jalutada, suvel joosta, talvel suusatada. Järve ääres on piknikukoht lõkkeplatsiga, laste mänguväljak ja võrkpalliväljakud.

__________

Paide on linn Kesk-Eestis, Järva maakonna ja Paide linna nimelise omavalitsusüksuse keskus. Linna on esmakordselt kirjalikes allikates mainitud seoses 1265. aastaga, mil alustati Paide ordulinnuse rajamist. Asula sai linnaõigused 1291. aastal. 2019. aasta alguse seisuga elas linnas 7905 inimest.

 


Fotod: NordenBladet/Helena-Reet Ennet

 


Reklaam:Tippkvaliteediga loodussõbralik Skandinaavia luksuskosmeetika - ElishevaShoshana.com

Copyright © NordenBladet 2008-2022 All Rights Reserved.
Skandinaavia / Põhjamaade uudised ja info eesti keeles.
Scandinavian / Nordic news and info in Estonian.
Nordic News Service