REISILE PORTUGALI – Kuhu minna, mida teha… vaatamisväärsused ning natukene üldist infot

REISILE PORTUGALI – Kuhu minna, mida teha… vaatamisväärsused ning natukene üldist infot

NordenBladet – Portugali külastab aastas umbes 13 miljonit turisti. Nende jaoks kõige populaarsemad paigad on Portugali pealinna piirkond, Portugali kõige lõunapoolsem piirkond Algarve, Porto linn, Põhja-Portugal laiemalt, Madeira saar, Assoori saared. Lissabon kuulub Euroopa kümne kõige populaarsema turismilinna hulka.

Rannamõnusid parimal tasemel on Portugalis võimalik nautida mitte üksnes Madeiral või Assoori saartel, vaid nt ka Portugali lõunaosas Algarve regioonis. Seal asuvad sellised kuulsad rannad nagu Praia da Marinha (peetakse Euroopa kümne kõige parema ranna hulka kuuluvaks) ja Armação de Pêra. Piirkonna teevad atraktiivseks väga puhas ja selge merevesi, kaljune maastik, kaunid liivarannad, väga meeldiv kliima, turvalisus, suhteliselt hõre inimasustus ja suhteliselt soodsad hinnad.

UNESCO maailmapärandi nimistusse kuulub Portugalis 1 looduslik objekt (laurisilva mets Madeira saarel) ja 12 kultuurilist objekti (Porto-, Evora-, Guimarãesi- ja linnade ajaloolised südamed; Belémi torn Lissabonis; Alcobaça- ja Batalha klooster; Alto Douro veinipiirkond; Sintra maastikud jne). Portugali kultuurilised vaatamisväärsused on valdavalt mitte ainult kaunid, vaid ka väga huvitava ajaloo ja olemusega.

Asukoht ja kliima
Portugal asub lõuna Lääne-Euroopas, peamiselt 37. ja 42. põhjalaiuse vahel (eraldi asuv Madeira saar asub 32. põhjalaiusel). Maa põhjaosa on mägine ja lõunaosa tasandikuline. Mandri-Portugali kõrgeim mäetipp ulatub peaaegu 2 km kõrgusele merepinnast. Rahvastikutihedus on piirkonniti väga varieeruv. Tihedaim on inimasustus Põhja-ja Kesk-Portugalis rannikualadel. Portugali lõunaosa on hõredalt asustatud ka rannikupiirkonnas.

Kliimat mõjutab Atlandi ookean, valitseb vahemereline lähistroopiline kliima. Keskmine temperatuur: suvel 26 °C ja talvel 10 °C kraadi. Ametlikud temperatuurirekordid on -16°C (veebruaris 1954) ja 47,4°C (augustis 2003).

Pealinna piirkonnas Portugali lõunapoolses keskosas ranniku lähedal on päevane keskmine temperatuur detsembrist veebruarini 14°C – 16°C, märtsis, aprillis ja novembris 18°C – 19°C, mais ja oktoobris 21°C – 22°C, juunist septembrini 25°C – 28°C. Keskmised öised temperatuurid on novembrist aprillini 8°C – 11°C ning juunist septembrini 16°C – 18°C. Ööpäevane keskmine temperatuur on detsembrist märtsini 12°C – 14°C, aprillis ja novembris 15°C, mais ja oktoobris 17°C – 18°C, juunist septembrini 20°C – 23°C. Aastas sajab selles piirkonnas keskmiselt 730 mm. Talv on oluliselt sademeterohkem kui suvi. Sademed jagunevad kuude vahel väga ebaühtlaselt. Kõige enam (üle 120 mm) sajab detsembris. Kõige vähem (10 mm või vähem kuus) sajab juulis ja augustis. Sademeid on umbes 120-l päeval aastas. Kõige vähem sajupäevi (2) on juulis ja augustis; kõige enam (14 – 15) aga novembrist veebruarini. Aastas on enam kui 2800 päikeselist tundi.

Põhja-Portugalis Porto lähedases rannikupiirkonnas on päevane keskmine temperatuur detsembrist märtsini 13°C – 15°C, märtsis, aprillis ja novembris 16°C – 17°C, mais ja oktoobris 19°C – 20°C, juunist septembrini 22°C – 25°C. Keskmised öised temperatuurid on novembrist aprillini 5°C – 8°C ning juunist septembrini 13°C – 15°C. Aastas sajab selles piirkonnas keskmiselt 1250 mm. Talv on oluliselt sademeterohkem kui suvi. Sademed jagunevad kuude vahel väga ebaühtlaselt. Kõige enam (peaaegu 200 mm) sajab detsembris. Üle 140 mm sajab ka oktoobris, novembris, jaanuaris ja veebruaris. Kõige vähem (alla 30 mm kuus) sajab juulis ja augustis. Sademeid on umbes 150-l päeval aastas. Kõige vähem sajupäevi (5 – 6) on juulis ja augustis; kõige enam (15 – 17) aga novembrist märtsini. Aastas on enam kui 2400 päikeselist tundi.

Mida teha Portugalis?
Portugali vaatamisväärsused, kohad mis väärivad vaatamist:
Madeira
Braga
Porto
Algarve regioon
Coimbra
Lissabon
Assoori saared
Évora
Cape Roca
Alcoutim
Lagos
Guimarães kindlus
Mount Pico
Peneda-Gerês Rahvuspark
Serra da Estrela Rahvuspark
Vila Nova de Milfontes

Kuulus Livraria Lello raamatupood Portos:
Lastega Portos reisides tasub kindlasti külastada ka raamatukogu, kus Harry Potteri autor JK Rowling sai inspiratsiooni oma raamatute kirjutamiseks. Rowling elas mõned aastad Portos ja töötas seal inglise keele õpetajana. Ta veetis palju aega just selles raamatukogus. Raamatutegelaste kostüümide idee tuli aga Porto ülikooli tudengite kostüümidest.


2x Livraria Lello (NordenBladet)

Huvitavamad vaatamisväärsused Lissabonis:

1. Tramm 28
Kõige võluvam viis näha vaatamisväärsusi on sõita just selle puust trammiga, mis veereb läbi Lissaboni kaunimate ajalooliste tänavate. Sõit algab Bairro Alto jalamilt, kust vanaaegne tramm sõidab läbi Baixa ja Chiado ostutänavate ning pöörab seejärel Alfama ja Graça linnaosadesse, kus munakividega kaetud küngastel möödutakse mitmesugustest kaunitest kirikutest ja lossidest. Väljub Praca Luis de Camõest Graçasse iga 15 minuti järel.

2. Mosteiro dos Jerónimos
See suursugune hilisgooti stiilis klooster ehitati 15. sajandi lõpus, et tähistada Vasco da Gama India „avastamist”. Peamine vaatamisväärsus on suurde kloostrisse avanev õrn gooti stiilis kabel, kuhu on maetud mitmed olulised isikud Portugali ajaloost. Aadress: Praça do Império.

3. Castelo São Jorge
Lissaboni kõige vanema linnaosa Alfama väänlevad tänavad viivad kunagisse mauride keskusesse. 9. sajandist pärit iidse lossi päikeseloojangukarva seinad valitsevad endiselt linna üle, olles nähtavad pea kõikjalt. Aadress: Castelo.

4. Torre de Belém
See on Lissaboni kui merelinna gooti ja Bütsantsi stiilis sümbol, mis seisab vankumatult Tejo jõe suudme juures, valvates sissepääsu linna sadamasse. Torni juurde viib jalakäijatele mõeldud kõrge puidust sild. Torn ise on keerukas kiviehitis, millest avaneb avar vaade Atlandi ookeanile. Aadress: Praça da Torre de São Vicente de Belem.

5. Gulbenkiani muuseum
Üks 20. sajandi suurimaid filantroope, armeenlane Calouste Gulbenkian jättis suurema osa oma ajaloolisi esemeid ja kunstiteoseid lemmiklinna Lissaboni. Nüüd asub tema auks rajatud muuseumis üks Euroopa väärikamaid kollektsioone. Valmistuge nägema hindamatuid hellenistlikke vaase, iidset Hiina portselani ja Rembrandti, Monet’ ja Van Dycki maale. Muuseumi juures tegutseb ka nüüdiskunsti muuseum. Aadress: Avenida de Berna 45A.

Avafoto: Lissabon, Portugal (NordenBladet/Helena-Reet Ennet)Reklaam:Tippkvaliteediga loodussõbralik Skandinaavia luksuskosmeetika - ElishevaShoshana.com

Copyright © NordenBladet 2008-2022 All Rights Reserved.
Skandinaavia / Põhjamaade uudised ja info eesti keeles.
Scandinavian / Nordic news and info in Estonian.
Nordic News Service