Reklaam:

ENPA Eesti delegatsiooni liikmed vaatlevad Türgi valimisi

NordenBladet — Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) asepresident ja Eesti delegatsiooni juht Marianne Mikko ning liige Jaak Madison osalevad ENPA vaatlejana presidendi- ja parlamendivalimiste vaatlusmissioonil Türgis, Mikko Diyarbak?ris ja Madison Erzurumis.

„Türgis pannakse meediakanaleid kinni ja valitsusmeelsed ettevõtjad ostavad neid üles. Riigis toimuva kajastamine veebis muutub samuti üha keerulisemaks,“ rääkis Mikko. „Suur hulk opositsiooni kuuluvaid parlamendiliikmeid on kinni peetud, kelle seas ka presidendikandidaat Selahattin Demirta?, samuti on kinni peetud ajakirjanikke ja inimõiguste eest võitlejaid,“ ütles Mikko. Ta osutas, et seda arvestades on oodata keerulist heitlust.

„Türgi on Euroopale ülioluline riik. Soovin kogu hingest, et Ankara ei kaldu kõrvale ei demokraatia ega õigusriigi põhimõtetest. Türgi raportöörina tean, kui palju on Türgis demokraate. Ei saa välistada, et valimised võiks võita demokraatlikud jõud,“ sõnas Mikko.

„Eelmisel aastal muutis Türgi põhiseadust nii, et pärast eesootavaid valimisi saab Türgist sisuliselt sultaniriik, kus praegusel presidendil Erdo?anil on ainuvõim,“ lausus Madison. Ta lisas, et vaatlemine on oluline, sest põhiseadusreformi tõttu vähendavad valimised tõenäosust, et ühinemisläbirääkimised Türgi ja Euroopa Liidu vahel õnnestuvad.

ENPA 33-liikmeline delegatsioon vaatleb valimisi koos Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) parlamentaarse assamblee ja OSCE inimõiguste teemadele spetsialiseerunud organisatsiooni (ODIHR) vaatlejatega. Delegatsioon kohtub enne valimiste vaatlemist ka valimiskomisjoni (SBE) esimehe ja liikmete, raadio ja televisiooni nõukogu (RTSC) ning meedia ja kodanikuühiskonna esindajatega.

Türgi erakorralised presidendi- ja parlamendivalimised toimuvad 24. juunil, pea poolteist aastat korralistest varem. Möödunud aastal toimus Türgis põhiseadusreform, mille tulemusel läheb pärast erakorralisi valimisi suur osa täitevvõimust presidendile ja kaob peaministri amet. Pärast valimisi vahetub Türgis parlamentaarne riigikord presidentaalse vastu. Türgis kehtib alates 2016. aasta riigipöördekatsest ja ka valimiste ajal endiselt eriolukord.

Alates 2014. aastast on Türgi president Recep Tayyip Erdo?an.

 

Allikas: Eesti Riigikogu

 


Tags assigned to this article:
Eestiriigikogu

Reklaam:

Tippkvaliteediga loodussõbralik Skandinaavia luksuskosmeetika - ElishevaShoshana.com

error:
Copyright © NordenBladet 2008-2020 All Rights Reserved.
Skandinaavia / Põhjamaade uudised ja info eesti keeles.
Scandinavian / Nordic news and info in Estonian.
Nordic News Service