Reklaam:Keskkonnakomisjon arutab põlevkivienergeetikast väljumise strateegiat

NordenBladet — Riigikogu keskkonnakomisjon arutab oma tänasel istungil põlevkivienergeetika tulevikuga seotud küsimusi.

Keskkonnakomisjoni esimehe Rainer Vakra sõnul on Eestis põlevkivi kasutamisega seotud majanduslikud  ja keskkonnalased probleemid, millele lahenduse otsimist ei saa edasi lükata. „Peame tunnistama, et põlevkivi on Eesti suurim keskkonnakoorem, millele on tähelepanu juhtinud ka OECD keskkonnaraport,“ ütles Vakra. Ta lisas, et me peame astuma konkreetseid samme ja leppima kokku reaalse ajalise eesmärgi, mis aastal Eesti põlevkivielektrist väljub. Vakra sõnul on kogu maailmas suund taastuvate lahenduste kasutusele võtmise suunas ja ka meil on aeg asuda sõnadelt tegudele.

Keskkonnakomisjoni aseesimees Kalle Palling toonitas, et põlevkivisektor on Eestile oluline majandusharu, millega seotud probleemide lahendamisse peame tegutsema läbimõeldult. Ta ütles, et “põxit” seostub esimesena sõnaga “brexit”, millega enamusele seostub esimesena suur segadus ja ebakindlus. Sellist olukorda me oma energeetikas aga kindlasti ei taha, et valitseks suur segadus. Põlevkivist elektritootmise suurt vähenemist näeme juba lähiaastail, kui vanad tootmisseadmed ära langevad ning põlevkivi otsep?letamise asemel toodetakse elektrit õlitootmise jääkgaasist. Mitmekesine tootmisportfell ja head ühendused on seni olnud eesti energiapoliitika nurgakivideks. Seda kinnitavad ka täidetud eesmärgid taastuvenergia osakaalu suurendamisel.

Selleks, et veelgi suurendada taastuvenergia osakaalu vajab sektor soodsa majandusliku keskkonna loomist, mida seoses 8 aastat menetletud ja poliitilistes tõmbetuultes olnud elektrituruseadus pole suutnud luua.

Keskkonnakomisjonis toimuva arutelu aluseks on  MTÜ Eesti Rohelise Liikumise algatatud kollektiivse pöördumine “Eesti vajab põlevkivienergeetikast väljumise strateegiat ehk PÕXIT-it”.

Pöördumises märgitakse, et Eesti on aastakümneid elektri ja vedelkütuste tootmisel sõltunud põlevkivist, kõige saastavamast fossiilsest kütusest. Puhtama elukeskkonna ja jätkusuutlikuma tuleviku nimel ei saa sarnane teguviis endisel moel jätkuda. Eesti vajab laiahaardelist konsensuslikku poliitilist otsust ning selgelt defineeritud eesmärki põlevkivienergeetikast loobuda, koostades selleks tegevuskava põlevkivienergeetikast väljumisega seotud riskide hindamiseks ja nende maandamiseks ehk nn PÕXIT-i strateegia. Pöördumisel on 1075 allkirja.

Keskkonnakomisjoni istungile on kutsutud asjaomaste asutuste ja organisatsioonide esindajad.

Istungist on veebiülekanne.

 

Allikas: Eesti Riigikogu

 


Tags assigned to this article:
Eestiriigikogu

Reklaam:


Tippkvaliteediga loodussõbralik Skandinaavia luksuskosmeetika - ElishevaShoshana.com

error:
Copyright © NordenBladet 2008-2021 All Rights Reserved.
Skandinaavia / Põhjamaade uudised ja info eesti keeles.
Scandinavian / Nordic news and info in Estonian.
Nordic News Service