Hea teada: Teadlased tegid selgeks, millal on Covid-19 kõige nakkavam

NordenBladet — Covid-19ga inimesed on kõige tõenäolisemalt esimese viie päeva jooksul pärast sümptomite tekkimist väga nakkavad, kinnitab uus uuring, toonitades isoleerumise vajadust. 

Lanceti ajakirjas avaldatud uuring näitab ka, et asümptomaatilised isikud võivad viirusest kiiremini vabaneda ja olla nakkusohtlikud lühemat aega.

Esimeses omalaadses süstemaatilises ülevaates analüüsisid teadlased 98 varasema uuringu andmeid koroonaviiruse nakkuse leviku kohta.

Nad vaatasid uuringutes kolme võtmetegurit:

  • viiruskoormus (nakkuse erinevatel etappidel kehas avastatud viiruse hulk);
  • viiruse RNA eraldumine (aeg, mil keegi viiruse geneetilist materjali eraldab);
  • elusviiruse eraldumine (kus elusviirus isoleeritakse ja testitakse, kas see suudab laboris edukalt paljuneda).

Teadlased võrdlesid oma avastusi ka kahe teise koroonaviiruse tüvega, et paremini mõista, miks Covid-19 on nii kiiresti levinud.

Nad leidsid, et SARS-CoV-2 (viirus, mis põhjustab Covid-19) viiruskoormus saavutab ülemiste hingamisteede tipu haiguse alguses, sümptomite tekkimise ja viienda päeva vahel.

See on märkimisväärne, sest arvatakse, et viiruse levik ülemistest hingamisteedest on peamine nakkusallikas. Võrdluseks: kahe teise koroonaviiruse tüve (SARS-CoV ja MERS-CoV) viiruskoormus saavutab tipu hiljem – vastavalt 10–14 päeval ja 7–10 päeval – pakkudes rohkem aega sümptomite tuvastamiseks ja karantiiniks.

“Meie leiud on kooskõlas kontaktjälgimise uuringutega, mis viitavad sellele, et enamik viiruse ülekandesündmusi toimub väga varakult ja eriti esimese viie päeva jooksul pärast sümptomite ilmnemist, mis näitab enesesolatsiooni tähtsust kohe pärast sümptomite tekkimist,” rõhutab uuringu autor Muge Cevik HuffPost väljaandes.

 


Tags assigned to this article:
arstarstiabitervis

Reklaam:
Tippkvaliteediga loodussõbralik Skandinaavia luksuskosmeetika - ElishevaShoshana.com

error:
Copyright © NordenBladet 2008-2021 All Rights Reserved.
Skandinaavia / Põhjamaade uudised ja info eesti keeles.
Scandinavian / Nordic news and info in Estonian.
Nordic News Service