NordenBladet — Kaitseminister Jüri Luik ja kaitseväe juhataja kindralmajor Martin Herem kohtusid eile terrorismivastasel operatsioonil Barkhane ja ÜRO missioonil MINUSMA teenivate Eesti kaitseväelastega.

„Ma tänan teid selle töö eest, mis te olete missioonil teinud. Me ei saa küll ühe rühmaga olukorda Gaos lahendada aga kindlasti oleme seda leevendanud,“ ütles kaitseväe juhataja kindralmajor Martin Herem.

Kaitseminister ja kaitseväe juhataja kohtusid Malis prantsuse kõrbesõja pataljoni taktikalise grupi juhtkonnaga ning said ülevaate operatsioonist Barkhane ja eestlaste tegevustest selles. Gao sõjaväebaasis toimus ka rivistus, kus kümme Eesti kontingendi kaitseväelast said Prantsusmaa missioonimedalid (Médaille d´Outre Mer), mille andis üle Gao baasi ülem kolonel Raphael Bernard.

Õhtul toimus kohtumine kontingendiga, kus kõigil Eesti kaitseväelastel oli võimalik esitada minister Luigele ja kindralmajor Heremile küsimusi ning ühiselt arutada missioonide ja kaitseväe arengu üle.

Operatsioonil Barkhane teeniv Eesti kontingent elab Malis Prantsusmaa baasis, kus teenib üle 1500 sõjaväelase. Lisaks jalgsi ja soomustatud patrullide läbiviimisele transportööridel SISU XA-188 EST peavad Estpla-34 sõdurid mehitama oma baasi pääslaid ja vaatlusposte ning täitma kiirreageerimis-üksuse ülesandeid. Rahvuslik toetuselement NSE-5 toetab Estpla-34 logistikaalaselt, jalaväerühm ja toetuselement alluvad operatsioonipiirkonnas kontingendi vanemale. Eesti üksuste rotatsioonid Malis kestavad neli kuud ja Estpla-34 saabub koju 2020. aasta aprillikuus, kui Malis on ülesanded üle antud järgmisele üksusele.

Prantsusmaa operatsiooni Barkhane eesmärk on toetada viie Saheli regiooni riigi (Mauritaania, Mali, Burkina Faso, Niger, Tšaad) võitlust islamiäärmuslastega ja selle eesmärk on piirkonnas stabiilsuse loomine ning Euroopat puudutavate probleemide, näiteks terrorismivastane võitlus ja ebaseadusliku immigratsiooni ohjamine.

 

Allikas: Eesti Kaitsevägi
Loe kõiki NordenBladet´i “Eesti uudised & info” rubriigi artikleid SIIT