Eesti: Eesti Rahva Muuseumis avati muinasjutunäitus „Elas kord…“ + GALERII & VIDEOD!

Eesti: Eesti Rahva Muuseumis avati muinasjutunäitus „Elas kord…“ + GALERII & VIDEOD!

NordenBladet – Laupäeval, 8.veebruaril avas ERM uue põneva võlumaailma uksed. Sajad muinaslood, kümned võluesemed ja eriskummalised kohtumised – Eesti Rahva Muuseumi näitus „Elas kord…“ viib rännakule imemetsa ja allmaailma, toob kangelased näitusesaali hologrammina ja juhib põrgust välja kaheksameetrise laserkoridori kaudu.

„Üle-eelmise aasta sügiseks oli muinasjutt mu peas nii pikalt keerelnud, et tekkis mõte teha sellest näitus. Needsamad lood, mis on tuntuks saanud nüüdisaja muinasjutufilmide kaudu, on algses variandis kõlanud ju meie talutaredes juba 100 või enamgi aastat tagasi. Seega on ERM just õige paik muinaslugude jaoks,“ rääkis näituse idee autor, peakuraator Katrin Sipelgas. Näituse sündi on panustanud mitmed loomeinimesed, sh filmilavastaja Jaak Kilmi, kirjanik Andrus Kivirähk, folkloristid Risto Järv ja Ülo Valk, animaator Priit Tender, ajaloolane David Vseviov jpt.

Mis oleks muinasjutunäitus ilma võluesemeteta! Kust need aga leida? Juhuse tahtel on rännakud viinud Katrin Sipelga seitsme maa ja mere taha, Lõuna-Ameerikast Indoneesiani. „Tagasiteel on minu kohvrites olnud Aladdini lamp, võlupeegel, seitsmepenikoormasaapad,” loetles ta. Veelgi enam, mõne kuu eest saabus muuseumisse merekonteiner dekoratsioonidega, mis kohvrisse ei mahtunud – hiiglaslikud väänlevad puujuured allmaailma katuseks ja hulk lendavaid vaipu.

Ka ERMi kogudes leidub muinasjutulisi esemeid, mis on nüüd hoidlapimedusest vitriini toodud. Põnevaim neist on rahapada, mille kaevas välja Nikolai Bergwald 1933. aastal Viljandimaal Ugametsas talus uudismaad tehes. Vaskkatel oli täis ehteid ja raha. Lisaks on näitusel üks eriskummaline habemega mask, mis valmistati enam kui sada aastat tagasi. Tosin põnevat raamatut on panustanud Eesti Kirjandusmuuseum.

„Elas kord…” viib näitusekülastaja teele, kus ta kohtab kõike seda, mida kangelanegi muinasjutus; kangelased on seejuures näitusesaali toodud hologrammina. Ja nagu muinasjutus ikka, ootavad ees ka katsumused ja lahendused. Olgu siis kaardimäng kuraditega allmaailmas või võitlus draakoniga. Põrgust pääseb aga välja kaheksameetrise laserkoridori kaudu.

Muinasjutunäitus „Elas kord…“ avatati ERMi vahetuvate näituste saalis (A-sissepääs) 8. veebruaril ja jääb sinna kuni 2021. aasta kevadeni.

„Nimetus muinasjutt viitab justkui ammusele ajale, aga nende lugude sisu on kergesti toodav praegusesse aega. Muinasjutu poeetika laseb kuulajatel ning lugejatel hõlpsasti samastuda muinasjutu kangelaste ja kangelannadega, seejuures nii lapsel kui ka täiskasvanul. Need on aktuaalsed lood tänase päeva inimeste muredest, raskustest ja neist jagusaamistest.“ Folklorist ja näituse kuraator Risto Järv (Eesti Kirjandusmuuseum)
Fotod ja videod: NordenBladet/Helena-Reet EnnetReklaam:
Tippkvaliteediga loodussõbralik Skandinaavia luksuskosmeetika - ElishevaShoshana.com

error:
Copyright © NordenBladet 2008-2021 All Rights Reserved.
Skandinaavia / Põhjamaade uudised ja info eesti keeles.
Scandinavian / Nordic news and info in Estonian.
Nordic News Service