NordenBladet — Helsingis Pasilas* avatakse sügisel Põhjamaade suurim kaubanduskeskus Tripla, mille juht tuleb Turu Mylly kaubanduskeskusest. Tripla juht Kati Kivimäki ütles, et 90 protsenti keskuse pindadest on juba välja renditud. Kivimäki ei soovi prognoosida, kas Triplat võivad kimibutada samad probleemid, mis eelmise aasta lõpus avatud Redi keskust, vahendab Taloussanomat.

Tripla avab uksed, mil konkurents on Helisngis kaubanduses väga terav. Kalasatamas asuv Redi on jätkuvalt suurtes raskustes. Paljud rentnikud on läinud pankrotti ning keskuse juht on juba vahetunud.

Kivimäki ei taha arvustada ehitusfirma SRV rajatud Redi keskust, aga tema arvates püütakse teise suure ehitusfirma YIT rajatavas Tripla keskuses teiste vigu vältida. Erinevalt kalasatama Redist asub Tripla liiklussõlmede keskpunktis.

_______________________________

* Pasila (rootsi keeles Böle) on Helsingi linnaosa. Pasila asub kesklinnast 3,5 km põhja pool. Ta piirneb lõunas Alppilaga, läänes Keskuspuistoga ja idas Vallilaga.

Pasila pindala on 4,29 km². 2006. aasta alguses elas Pasilas 8338 inimest, samas 2004. aasta lõpu seisuga oli Pasilas 25 756 töökohta. Pasila hoonete pinnast kuulub üle 40% kaubandusele, peaaegu 20% büroodele ja üksnes 5% on elamispind.

Pasilat läbib alates 1862. aastast Helsingist põhja poole suunduv raudtee. Pasila raudteejaamas peatuvad kõik lähi- ja kaugliinirongid. Pasilas asub ka suur rongide sorteerimisjaam, sealt lahknevad raudteed igas suunas. Raudtee jagab Pasila Ida- ja Lääne-Pasilaks.

Pasila rajati 19. sajandil Helsingi eeslinnana. 1891 rajatud raudteejaam andis Pasila arengule suure tõuke.

Ida-Pasila on äripiirkond, kus asuvad Pasila raudteejaam, hotell Holiday Inn, Helsingi Messikeskus, Helsingi Ärikolledž ja Helsingi Rakenduskõrgkool Helia. Ida-Pasilas elab üle 3500 inimese. Enamik sealseid hooneid on valminud 1970. aastatel betoonplaatidest.

Lääne-Pasilas asuvad Soome riikliku televisiooni- ja ringhäälinguettevõtte Yleisradio ja kommertstelekanali MTV3 saatekeskus. Yleisradio telemast on 146 m kõrge. Lääne-Pasila hooned on valminud enamasti 1980. aastatel ja tehtud punastest tellistest. Seal elab umbes 4500 inimest.

Ida- ja Lääne-Pasila piiril asub Soome suurim mitmeotstarbeline jäähall Hartwall-areena.

Enne 1970. aastaid oli Pasilas palju vanu puumaju ja seda kanti kutsuti Puu-Pasilaks. Tänapäevani on säilinud kõigest üksikud puumajad.

2005. aastal reastas Helsingi Linnaleht kõik Helsingi 94 asumit kolme parameetri: ilu, moodsuse ja turvalisuse põhjal. Lääne-Pasila saavutas vastavalt 85., 69. ja 72. koha ning oli ka kokkuvõttes 72. Ida-Pasila tunnistati 94., 91. ja 81. koha vääriliseks (ehk sealhulgas kõige inetumaks Helsingi asumiks) ning sai kokku 92. koha, edestades üksnes Myllypurot ja Jakomäke.

Avafoto: Pasila (Google maps kuvatõmmis)