Helsingis tekitas elevust „Islandi ime”

NordenBladet — Helsingis tekitas elevust „Islandi ime” ehk suitsetamise, alkoholi ja narkootikumide tarvitamise ning üldse riskikäitumise vähenemine Islandi noorte hulgas. Selle põhjus on aga veel üllatavam: lapsevanemate käitumise muutumine. Lapsed joonduvad oma vanemate järgi.

Helsingit külastanud Reykjaviki abilinnapea Heida Björg Hilmisdottir ütles, et vanemad mängivad võtmerolli laste käitumises. Islandis on viimase 20 aastaga järsult vähenenud noorte suitsetamine ning alkoholi ja narkootikumide tarvitamine. Eriti palju on kukkunud 15-16-aastaste noorte purju joomine, vahendab Helsingin Sanomat.

„Islandi ime” hulka kuulub näiteks ka kindel koju tulemise kellaaeg ja vaba aja harrastustega tegelemine.

Noorte käitumise paranemise saladus on selles, et noored veedavad rohkem aega oma vanematega, vanemad toetavad noori ning on noortele kõiges eeskujuks.

Veel 1990ndatel aastatel jõid Islandi noored kõige rohkem Euroopas. Nüüd on nad kõige kainemad. Suure muutuse taga polnud ajupesu, vaid kindlaks määratud kojutuleku kellaajad ja vaba aja harrastused. Tähtis oli, et vanemad veedaks lastega võimalikult palju aega koos – rohkem ei pidanudki midagi tegema.

Vanemluse rolli suurendamine on Islandis võetud peamiseks eesmärgiks. Vanemad annavad lubaduse, et ei lase lastel juua ja veedavad rohkem aega koos lastega.

Kõik Islandi erakonnad on samuti võtnud eesmärgiks vanemlust igati toetada, et vanemad saaks võimalikult palju olla koos lastega.

Vanemate rolli laste arengus peetakse Islandil isegi olulisemaks kui harrastusi. Laste harrastustesse on panustatud samuti palju, kuna harrastustega tegelevatel lastel on vähem riskikäitumist.

Iga 6-18-aastane laps saab Islandil 420 eurot aastas toetust huvialadega tegelemiseks. Reykjaviki linn eraldas 2016. aastal 100 miljonit eurot laste huvialade jaoks. Seda vaadatakse kui investeeringut, et tulevikus raha kokku hoida. Kuritegevus, töötus ja sõltuvus toetustest tänu sellele tulevikus vähenevad. Reykjavik on tänu sellele turvalisem linn kõigi jaoks.

 

 

Loe kõiki NordenBladet´i “Soome uudised & info” rubriigi artikleid SIITReklaam:Tippkvaliteediga loodussõbralik Skandinaavia luksuskosmeetika - ElishevaShoshana.com

Copyright © NordenBladet 2008-2022 All Rights Reserved.
Skandinaavia / Põhjamaade uudised ja info eesti keeles.
Scandinavian / Nordic news and info in Estonian.
Nordic News Service