NordenBladet — Paljud meist omavad kodus lummavat, ent üsna tundlikku orhideed. Hoolimata oma tundlikusest, tuleb ka seda taime poti väikseks jäämise korral ümber istutada. Ümber istutamiseks sobib aga vaid kindel aeg ja õige muld.

Kui teisi toalilli tasub ümber istutada vaid kevadel, siis orhidee puhul piisab vaid märkamisest, et pott on juba lootusetult väikseks jäänud. Nagu mainitud, kuna orhidee on väga tundlik taim, siis ei tasu istutamist ette võtta õitsemise ajal, sest vastasel juhul kukutab ta oma pungad maha ja taasõitseb alles mitme kuu pärast. Orhidee ümber istutamisel vali  kindlasti õige muld, mis on tekstuurilt puidukoore segune. Kuna orhidee on päritolu tõttu harjunud kasvama pinnasest kõrgemal ja puu küljes, vajab ta ka potis kasvamiseks analoogset keskkonda. Orhideele mõjub hästi, kui aegajalt uuendada kooresegust pinnast. Kuna orhideede juurestik vajab palju hapnikku, ongi sellise õhulise koostisega muld parim valik. Uus istutuspott olgu maksimum 5cm kõrgem, kui eelmine ning kindlasti alumiste õhuaukudega. Enne istutamist tuleb taime korralikult kasta ja paar tundi suisa leotada. Seejärel võta orhidee potist ettevaatlikult välja ja aseta uude potti. Lisa juurde värsket mulda, kuniks ka pealmised juured on kaetud. Lõpetuseks kasta hoolega.

Veel huvitavat infot orhideede kohta:
Orhideed on üks maailma suurimaid õistaimede sugukondi, mida arvatakse olevat ligi 12 000 – 35 000 eriliiki. Seejuures on isegi Eesti loodusest leitud 37 eri liiki orhideesid. Olenemata nõudlikest kasvutingimustest, võivad need kuninglikud taimed õige hoolduse korral õitseda lausa mitu kuud järjest. Kuukinga õied võivad olla mitmevärvilised, ka erinevate laikude või täppidega. Lehed on laiad ning nahkjad. Kasta tuleks taime korrapäraselt toasooja, pehme veega, kuid ei tohiks jätta vett alusele. Talvel võib kastmine jääda harvemaks. Kõige mugavam on orhideed kasta veevannis. Kui potil kasutatakse alusnõud, peab kindlasti jälgima, et sinna ei jääks mitte mingil juhul seisvat vett – orhideejuured lähevad kergesti mädanema! Õitsemist soodustab lisaks õigetele kasvutingimustele ka tarvilik väetamine. Orhideede jaoks on selle jaoks välja töötatud spetsiaalne orhideeväetis. Väetama peab kuukinga õitsedes igal kolmandal kastmiskorral. Pimedal ajal pole väetamine soovitatav. Enne väetamist tuleb veenduda, et taime potimuld on niiske. Temperatuur jääb taimel 18-25°C vahele ning vältida tuleks tuuletõmbust. Orhideed ei pea kasvama ilmtingimata läbipaistvas potis, kuid sel juhul on taime juurte seisund kõige paremini jälgitav. Orhideid istutatakse ümber äärmisel vajadusel, kui kooretükid on muutunud kas pudedaks või on kasvunõu jäänud tõesti üleliia väikeseks. Orhideid on nii valguslembelisi kui poolvarju eelistavaid. Ükski orhidee otsest päikest ei talu, kuid lõunapoolsete tubade kardinatagune valgus sobib neile küll.

Lehed on laiad ning nahkjad. Kasta tuleks taime korrapäraselt toasooja, pehme veega, kuid ei tohiks jätta vett alusele. Talvel võib kastmine jääda harvemaks. Väetama peab kuukinga õitsedes igal kolmandal kastmiskorral. Temperatuur jääb taimel 18-25°C vahele ning vältida tuleks tuuletõmbust.

https://www.instagram.com/p/BkMl4PoFniw/?tagged=orchids

https://www.instagram.com/p/BkMQwr4jdE1/?tagged=orchids

Avafoto: Hansaplant.ee
Allikad: Hansaplant.ee / Jardin.ee

Loe lisaks:
VÕILILLE raviomadused – abi saja tõve vastu!

Helena-Reet: Ravimtaimede kogumine, Estella Elisheva sünnipäev ja Ivanka Soshana võit lauluvõistlusel