Soomlased ei saa Eestist veel niipea retseptiravimeid osta

NordenBladet — Kuigi Soomes on viimased kaks aastat lubatud, et soomlased saavada hakata Eestist ostma 2018. aasta suvel odavaid retseptiravimeid ja kasutada selleks digiretsepti, ei õnnestu see asi veel niipea. Nimelt ei tööta Eesti ja Soome vaheline digiretsepti projekt, mida on reklaamitud kui kahe riigi omavahelist projekti, aga mis tegelikkuses on laiem üle-Euroopaline projekt,  milles osaleb 17 liikmesmaad, vahendab Iltalehti.

Digiretsepti Euroopa projekti juhib liikmesmaade vaheline töögrupp eHealth Network, mille pikem eesmärk pole mitte ainult digiretsept, vaid raviteenuste andmebaaside ühendamine.

Kõige kaugemale on digiretsepti projektiga arenenud Soome, Eesti, Portugal ja Horvaatia, aga ka Kreeka ja Küpros. Digiretsepti kasutuselevõttu takistab see, et eHealth Network koguneb harva ja järgmine kohtumine on novembrikuus. Seetõttu saab Soome retsepti Eesti apteekides kasutada kõige varem aasta lõpus, aga tõenäoliselt veelgi hiljem.

Kõik vajalik seadusandlus digiretseptide ristkasutamiseks on olemas, nüüd on vaja veel vaid otsust Euroopa Liidu tasemel. Soome ja Eesti lootsid, et saavad maikuu kohtumisel eriloa hakata digiretsepti kahes riigis kasutama kohe, aga see ei läinud läbi.

Tulevikus saab Soomes välja kirjutatud digiretsepti kasutada kõikides nendes riikides, mis on projektiga liitunud. Samuti saab inimene teises riigis Kelalt samasuguse hüvitise nagu ta saaks kodus, aga seda mitte otse apteegis, vaid hiljem Kelalt taotledes.

eHealth Networki eesmärk on, et digiretsepti saaks kasutada projektis osalevates maades 2021. aastaks. Rootsis on asjad kulgenud aeglasemalt ja seal tahetakse projekt teostada 2019. või 2020. aastal. Eesti on võtnud eesmärgiks, et Eesti digiretseptiga saaks osta Soomest ravimeid juba sel suvel.

Kuigi soomlased on saanud paber-retseptiga osta Eesti apteekidest ravimeid juba varem, on mõned pidanud pettuma, sest osa retseptiravimeid on Eestis kallimad kui Soomes. Nii näiteks on Eestis kallimad mõned vererõhu- ja põletikurohud.

Soome turistidele valmistab meelehärmi ka asjaolu, et nende jaoks tuttav Yliopiston Apteekki lõpetas aasta algul Eestis tegevuse ja müüb ära kõik 13 apteeki. Eesti apteekide retseptiravimite hindu saab vaadata Apteegiinfo veebist.

Loe kõiki NordenBladet´i “Soome uudised & info” rubriigi artikleid SIITReklaam:
Tippkvaliteediga loodussõbralik Skandinaavia luksuskosmeetika - ElishevaShoshana.com

error:
Copyright © NordenBladet 2008-2021 All Rights Reserved.
Skandinaavia / Põhjamaade uudised ja info eesti keeles.
Scandinavian / Nordic news and info in Estonian.
Nordic News Service