NordenBladet – Gröönimaa valitsuse (Naalakkersuisut) ja Taani Kaitseministeeriumi hinnangul jätkab Taani kaitsevägi (Illersornissaqarfik) aasta alguses tehtud otsuse kohaselt 2026. aastal Gröönimaal ning Gröönimaa lähistel ulatuslikke õppusi. Õppused toimuvad aasta jooksul mitme NATO liitlase osalusel.
Suurenenud kohalolek on kaasa toonud Taani kaitseväe personali koormuse kasvu, sealhulgas Arktika väejuhatuses (Issittumi Sakkutooqarfik / Joint Arctic Command), mis vastutab piirkonna koostöö koordineerimise ja õppuste läbiviimise eest, vahendab naalakkersuisut.gl.
Gröönimaa valitsuse liige Vivian Motzfeldt külastas täna Arktika väejuhatuse ülemat, kindralmajor Søren Anderseni, et arutada Taani kaitseväe tegevusi ning avaldada tänu tehtud töö eest.
„Gröönimaa on praegu ebakindlas ja keerulises ajajärgus ning minu jaoks on oluline tänada Arktika väejuhatust ja seal töötavaid inimesi nende märkimisväärse panuse eest Gröönimaa heaks. Taani kaitseväe kohalolek Gröönimaal on aja jooksul olnud kaalukas ning seetõttu on oluline rõhutada head ja vastastikusel lugupidamisel põhinevat koostööd Naalakkersuisut’ ja Taani kaitseväe vahel, mis on viimastel aastatel tugevnenud. Olen tänulik arvukate arutelude eest Arktika väejuhatuse juhtkonnaga selle üle, kuidas tugevdada turvalisust ja Gröönimaa elanike kindlustunnet. See on kõige keskmes,“ ütles minister Vivian Motzfeldt.
Kodanikel on võimalik kaitseväe tegevusega tutvuda juba homme õhtul. Arktika ühendväejuhatus osaleb laupäeval, 24. jaanuaril 2026 toimuval Kultuuriööl (Unnuk Kulturisiorfik), avades külastajatele ühe oma laevadest. Üritusel on võimalik kohtuda kaitseväe töötajatega ja saada parem ülevaade nende igapäevasest teenistusest.
Gröönimaa uudised eesti keeles

