NordenBladet — Soome valitsus valmistab taas ette seaduseelnõud, mis võimaldaks koroona leviku tõkestamiseks sulgeda söögikohad ja keelata ürituste korraldamine. Valitsuse eelnõu kohaselt soovitakse muuta nakkushaiguste seadust sarnaselt varasemale ajale, et piirata koroona levikut. Eelnõus on välja toodud söögikohtade tegevuse ja ürituste korraldamise piiramine, vahendab Iltalehti.

Ühtlasi tahetakse piirata inimeste arvu ühistranspordis ja spordikeskustes. Senised piirangud seaduses kaotasid kehtivuse tänavu juunikuu lõpus.

Eelnõu oli kooskõlastusringil juulikuu lõpus ning sellele saabus hinnanguid 52 eri osapoolelt. Paljud neist olid piirangute kehtestamise vastu.

Nakkushaiguste seaduse kohaselt on eesmärk ära hoida nakkuse levik, aga seaduseelnõu eesmärk on tervishoiu ülekoormuse ärahoidmine. Ida-Soome ülikooli sotsiaalõiguse lektor ja põhiseaduse asjatundja Pauli Rautiainen peab sellist vastuolu probleemseks. Valitsus püüab tema sõnul inimeste põhiõigusi piirata seoses hooajalise nakkushaigusega, kui tervishoid on alarahastatud.

Rautiainen kritiseerib valitsuse eelnõud, kuna sellega jätkatakse seadusesse ajutiste sätete lisamist, et saaks kehtestada piiranguid. Tema sõnul pole inimesed piisavalt kaitstud põhiõiguste piiramise eest.

Rautiaineni sõnul tuleks keskenduda püsiva ja reaalselt toimiva seaduse koostamisele. Parlamendi põhiseaduskomisjon tunnistas korduvalt nii 2020. kui 2021. aastal, et ajutised muudatused seaduses on probleemsed. Valitsus oleks pidanud Rautiaineni sõnul alustama seaduses püsivate muudatuste tegemisega juba varem.
Nakkushaiguste seadus on mõeldud ühiskondlikult ohtlike nakkushaiguste leviku piiramiseks. Pole enam üheselt selge, kas koroona kuulub selliste haiguste hulka. Näiteks on terviseamet teinud ettepaneku arvata koroona välja ühiskondlikult ohtlike haiguste hulgast.

Valitsuse eelnõu läheb edasi menetlemiseks parlamenti. Nüüd sõltub kõik sellest, kas parlamendi arvates ollakse jätkuvalt sarnases eriolukorras nagu 2021. aasta algul. Kui parlament leiab, et sellist eriolukorda pole, siis ei pruugi eelnõu läbi minna.

Avafoto: NordenBladet