Soome: Terviseametkonnad valmistuvad koroonasügiseks

NordenBladet — Soome sotsiaal- ja terviseministeeriumi poolt moodustatud koroonaepideemia olukorrapildi ja modelleerimisgrupi volitused lõppesid 2022. aasta juunis. Samal ajal pandi ootele ka regulaarselt avaldatav olukorra hindamise aruanne. Ministeerium aga jälgib koostöös terviseametiga pidevalt epideemia olukorda. Varasuvel on koroonasse haigestumine kasvanud enamikus EL-i riikides, mõnes riigis märgatavalt.

Maailma Terviseorganisatsiooni WHO liikmesriikidelt ning Euroopa Haiguste Tõrje ja Ennetamise Keskuselt ECDC kogutud monitooringuandmete põhjal on haigusjuhtude arvu kasv ajaliselt seotud uute Omikroni alamvariantide BA.4 ja BA.5 levikuga Euroopa Liidus. Need variandid põhjustavad uuesti nakatumist varem nakatunud ja ka vaktsineeritud isikutel.

Soovitatavad koroonavaktsiinid on endiselt parim viis end raske koroonahaiguse eest kaitsta. Võrreldes nakatumiste arvuga on oht haigestuda haiglaravi vajavasse koroonahaigusesse või surra koroonasse tänavu kõigis vanuserühmades kordades väiksem kui 2020. või 2021. aastal. See on kindel märk vaktsiinide pakutavast kaitsest raske haiguse vastu. Väga oluline on teha kolmas ja neljas vaktsineerimine vastavalt soovitustele.

Soomes on sagenenud ka BA.4 ja BA.5 alamvariantide põhjustatud nakatumised. Terviseameti kogutud seireandmetes on need juba peaaegu asendanud talvel ja kevadel valitsenud BA.1 ja BA.2 alamvariandid.

Soomes on koroonasse haigestumine püsinud juuni algusest stabiilsena: nakatumisi on olnud igal nädalal 10 000–11 000. Kui arvestada olukorda teistes EL-i riikides, on võimalik, et nakatumiste arv tõuseb ka Soomes suve lõpus.

Haiglakoormus on kogu kevade ja varasuve stabiilselt vähenenud, kuid juulis mõnevõrra tõusnud. Ravipiirkondade viimase teate kohaselt on praegu eriarstiabis 308 koroonapositiivset patsienti ja esmatasandi arstiabis 334. Suur osa kasvust on seletatav juhuslike leidudega, mil haiglasse tuleku põhjuseks on midagi muud kui koroona. Puhtalt koroona tõttu tõttu on üleriigiliselt haiglas vaid umbes 40 protsenti positiivsetest patsientidest.

Intensiivravi koormus on seni püsinud madal. Koroonaga seotud surmajuhtumite esinemissagedus on jätkuvalt vähenenud ja on nüüdseks kogu jooksva aasta madalaimal tasemel.

Suve jooksul valmistutakse nakatumiste arvu kasvuks Soomes
Sotsiaal- ja terviseministeerium on valmis ülemaailmse pandeemia jätkumiseks. Epideemia olukorda jälgitakse koostöös terviseametiga pidevalt. Vaktsineerimisstrateegiat ning testimis- ja jälgimisstrateegiat uuendati viimati juunis. 22. juunil 2022 saadeti omavalitsustele ja ravipiirkondadele juhendkiri, mis sisaldab tegevusjuhiseid pärast epideemiatõrje ajutiste eeskirjade lõppemist.

Terviseamet on teatanud, et alates suve lõpust soovitatakse laiendada neljandate koroonavaktsiini dooside andmist. Eelinfo põhjal on omavalitsustel aega vaktsineerimiseks valmistuda.

Valitsuse eelnõu nakuushaiguste seaduse ajutiste muudatuste kohta on kooskõlastusringil kuni 24. juulini 2022. Eesmärk on vajadusel taastada seaduses osa ajutisi paragrahve, mida saab kasutada koroonaepideemia ohjeldamiseks. Eelnõu võidakse käiku anda juba augustis, kui koroona olukord Soomes oluliselt halveneb.

 

 Reklaam:Tippkvaliteediga loodussõbralik Skandinaavia luksuskosmeetika - ElishevaShoshana.com

Copyright © NordenBladet 2008-2022 All Rights Reserved.
Skandinaavia / Põhjamaade uudised ja info eesti keeles.
Scandinavian / Nordic news and info in Estonian.
Nordic News Service