Eesti: Esimese kvartali majanduskasv oli 4,3 protsenti

Eesti: Esimese kvartali majanduskasv oli 4,3 protsenti

NordenBladet – Eesti esimese kvartali sisemajanduse koguprodukt (SKP) kasvas aastaga 4,3 protsenti, teatas statistikaamet. Kiire hinnatõusu mõjul on majanduskasv märgatavalt aeglustunud, kuid eratarbimine püsib hoogne.

Jooksevhindades moodustas Eesti SKP kaheksa miljardit eurot.

Statistikaameti juhtivanalüütiku Robert Müürsepa sõnul on hinnatõusu mõjul majanduskasv märgatavalt aeglustunud.

“Kuigi ettevõtete käibed ja muud finantsnäitajad on jõudsalt kasvanud, moodustas sellest valdava osa väga kiire hinnatõus,” selgitas Müürsepp.

Kui varasemalt panustasid peaaegu kõik tegevusalad majanduskasvu, siis esimeses kvartalis muutus pilt palju kirjumaks. Suurim positiivne mõju oli info ja side tegevusalal. Sellele järgnesid töötlev tööstus, veondus ja laondus, kutse-, teaduse ja tehnikaalane tegevus.

Peamiseks majandust pidurdavaks tegevusalaks oli energeetika. Samuti mängisid olulist negatiivset rolli kaubandus ja koroonaaegsest langusest pääsenud finantssektor.

Eratarbimine kasvab

Hinnatõusust hoolimata kasvas eratarbimine 8,3 protsenti. Seega jätkus mullune trend, mille järgi kasvasid eelkõige kulutused, mis seotud väljas käimisega – hotellid ja restoranid, rõivad ja jalatsid, transport, vaba aeg ja kultuur.

Võrreldes eelmise aasta sama perioodiga püsisid sisuliselt muutumatuna kulutused eluasemele ning toidule ja joogile.

Investeeringud langesid 35,3 protsenti. Samas suurusjärgus langus leidis aset eelmise aasta viimases kvartalis. Valdavalt tuli see langus ettevõtete investeeringutest arvutitarkvarasse ja andmebaasidesse (-84,5 protsenti).

Tuntav langus leidis aset ka kodumajapidamiste investeeringutes eluruumidesse (-28,5 protsenti).

Transpordisektori head käekäiku näitas see, et ettevõtete investeeringud transpordivahenditesse kasvasid 9,5 protsenti.

Eksport kasvas 12,9 ja import 4,4 protsenti. Enim andsid väliskaubandusele hoogu elektrienergia; toornafta ja maagaas ning reisiteenused. Kuigi transpordil tervikuna läks hästi, siis väliskaubanduse poolelt paistis langusega silma raudteetransporditeenuste ost ja müük.

Võrreldes eelmise kvartaliga kasvas sesoonselt korrigeeritud SKP 0,1 ja võrreldes 2021. aasta esimese kvartaliga 4,7 protsenti.

2021. aastal oli kasv üle kaheksa protsendi

Eesti sisemajanduse koguprodukt (SKP) kasvas 2021. aastal 8,3 protsenti ning neljandas kvartalis aasta varasema perioodiga võrreldes 8,6 protsenti. Võrreldes 2019. aastaga kasvas majandus 5,2 protsenti, ületades seega ka koroonaeelse taseme.

Jooksevhindades moodustas Eesti SKP neljandas kvartalis 8,7 miljardit eurot.

Avafoto: NordenBladet


Tags assigned to this article:
Eestimajandus

Reklaam:Tippkvaliteediga loodussõbralik Skandinaavia luksuskosmeetika - ElishevaShoshana.com

Copyright © NordenBladet 2008-2022 All Rights Reserved.
Skandinaavia / Põhjamaade uudised ja info eesti keeles.
Scandinavian / Nordic news and info in Estonian.
Nordic News Service