Taani: Endine kaitseminister Claus Hjort Frederiksen sai süüdistuse riigisaladuse lekitamises

NordenBladet – Taani endine kaitseminister Claus Hjort Frederiksen (74) ütles reedel avalduses, et talle esitati süüdistus karistusseadustiku paragrahvi alusel, mis käsitleb riigireetmist läbi riigisaladuse lekitamise.

Selle nädala alguses levis uudis, et samadel põhjustel on vahi all Taani välisluureagentuuri juht Lars Findsen. Findsen on väidetavalt kõrgelt salastatud teabe lekitamise eest juba alates 8. detsembrist vangis istunud, teatas kohalik meedia. Findsen juhtis siseriiklikku julgeolekuteenistust PET (Politiets Efterretningstjeneste ehk Politsei Luureteenistus) aastatel 2002-2007. Pärast seda juhtis ta välisluureteenistust FE (Forsvarets Efterretningstjeneste – Riigikaitse Luureteenistus) alates 2015. aastast kuni ametist kõrvaldamiseni 2020. aasta augustis pärast seda, kui sõltumatu järelevalveorgan kritiseeris teenistust teravalt tahtliku informatsiooni kinnihoidmise ja Taani seaduste rikkumise eest. 10. jaanuaril toimus Kopenhaageni kohtus kinniste uste taga vahi alla jätmise istung ja Findsen otsustati vahi alla jätta veel vähemalt 4. veebruarini.

Taani ringhäälingu DR teatel on juhtum seotud salastatud teabe lekitamisega meediaväljaannetesse. DR teatas 2020. aastal, et Taani luureteenistus jagas USA Riikliku Julgeolekuagentuuriga (NSA) andmeid. Seetõttu võis NSA-l olla juurdepääs Taani kodanike isikuandmetele.

Eelmisel aastal jagasid Taani meediaväljaanded riigi luuretegevusega seotud konfidentsiaalset informatsiooni.

Frederiksen nimetas süüdistusi hullumeelseteks.

________________________________________

Claus Hjort Frederiksen (sündinud 4. septembril 1947 Kopenhaagenis) on Taani jurist ja poliitik, ta kuulub erakonda Venstre. Ta oli 28. novembrist 2016 kuni 27. juunini 2019 Taani kaitseminister.

Ta oli aastatel 2001–2009 tööministriks Anders Fogh Rasmusseni esimeses, teises ja kolmandas valitsuses. Aastatel 2009–2010 oli ta rahandusministriks Lars Løkke Rasmusseni esimeses valitsuses, aastatel 2015–2016 oli ta rahandusministriks Lars Løkke Rasmusseni teises valitsuses. 28. novembrist 2016 kuni 27. juunini 2019 oli ta Taani kaitseminister Lars Løkke Rasmusseni kolmandas valitsuses.


Tags assigned to this article:
Claus Hjort FrederiksenLars Findsen

Reklaam:Tippkvaliteediga loodussõbralik Skandinaavia luksuskosmeetika - ElishevaShoshana.com

Copyright © NordenBladet 2008-2022 All Rights Reserved.
Skandinaavia / Põhjamaade uudised ja info eesti keeles.
Scandinavian / Nordic news and info in Estonian.
Nordic News Service