Soomes tahetakse noorte puhul rakendada “Islandi mudelit”, selleks on pandud kõrvale 50 miljonit

NordenBladet — Islandil on tehtud noorte võõrutamiseks mõnuainetest tööd juba mitukümmend aastat ja see on toonud edu. Nüüd tahetakse seda mudelit rakendada ka Soomes. Soome valitsus on pannud kõrvale 54,5 miljonit eurot, et rakendada Soomes „Islandi mudelit”, vahendab Kauppalehti.

Islandi mall kujutab endast Islandil 1990ndatel aastatel rakendatud meetodit noorte võõrutamiseks mõnuainetest ja seda on kopeeritud juba mitmel pool maailmas.

Islandi noored tarvitasid 1990ndate lõpus alkoholi rohkem kui kusagil mujal Euroopas. Nüüd on aga Islandi noored ühed kainemad terves Euroopas. Mõnuained on asendunud erinevate harrastustega.

Islandi mudeli võib kokku võtta nii: riigi poolt toetatud ringid, kindlad kojutulekuajad, kodu ja ametkondade tihedam koostöö ning mõnuainete kättesaadavuse vähendamine.

Näiteks Reykjaviki linn toetab iga 6-18-aastast noort igal aastal 50 000 Islandi krooni ehk ligi 350 euroga.

Soomes rakendadatakse Islandi mudelit vaid osaliselt. Näiteks kokku lepitud ühised kojutulekuajad ja sellega seotud lapsevanemate naabrivalve jäävad Soomes ära. Küll aga on Soomes kavas toetada laste ja noorte ringides käimist koolipäeva ajal.

 Reklaam:Tippkvaliteediga loodussõbralik Skandinaavia luksuskosmeetika - ElishevaShoshana.com

Copyright © NordenBladet 2008-2022 All Rights Reserved.
Skandinaavia / Põhjamaade uudised ja info eesti keeles.
Scandinavian / Nordic news and info in Estonian.
Nordic News Service