Reklaam:

Soome poisi süda jäi seisma, kui hingas sisse poest ostetud gaasi

NordenBladet — Soome avalikkust šokeeris juhtum, kus 16-aastase poisi süda jäi seisma pärast Tokmanni poest ostetud gaasi sisse hingamist. Soome arst hoiatab, et end võib tappa ka välgumihkliga. Soome poisi süda seiskus enam kui 20 minutuks ja praegu pole teada, mis temast edasi saab. Poisi ema süüdistab Tokmanni poodi, sest gaaside müümisel kehtib vanusepiir 18 eluaastat.

Tokmanni ei soovinud asja kommenteerida, kuna pole täpselt teada, missugust gaasi poiss kaifi saamiseks sisse hingas. Välgumihkli gaasidele kehtib vanusepiir 18 aastat, aga matkapliitide gaasidele mitte. Ema kinnitusel oli tegemist isobutaani sisaldava välgumihkli gaasiga Mustang, vahendab Iltalehti.

A-kliiniku peaarst Kaarlo Simojoki rääkis, et põhimõtteliselt on kõigil gaasidel sama toimemehhanism. Sisse hingates surub gaas inimese organismist hapniku välja ja põhjustab peapööritust, kuna aju ei saa hapnikku. Lisaks mõjutavad mõned gaasid kesknärvisüsteemi.

Arsti sõnul on kahju sellest, et paljud ei tea, et ka väike kogus gaasi võib põhjustada surma. Kuigi see tundub uskumatu, võib inimene end tappa ka välgumihkliga, kui sealt intensiivselt gaasi sisse hingata. See pole mänguasi.

Simojoki rääkis, et paljud inimesed kasutavad gaasi kaifi saamiseks. Gaasi hingatakse kas otse sina või suu kaudu või lastakse seda kilekotti ja hingatakse sealt. Osa gaasidest on ohtlikumad kui teised. Kõige ohtlikumad on butaan ja propaan, kuna need gaasid on kõige levinumad.

Isegi heeliumiga võib inimese tappa. Kui seda kasutada palju, saabub surm, kui see hapniku välja tõrjub. Heelium aga ei mõjuta kesknärvisüsteemi. Suurbritannias suri heeliumi mõjul aastatel 2001-2016 üle 500 inimese.

Butaan ja propaan põhjustavad kõige enam surmajuhtumeid. Kuigi on ka ohtlikumaid gaase, on butaan kõige kättesaadavam.

Lisaks kaifile tekitavad gaasid tervisekahjustusi. Nii mõjutavad mõned gaasid kesknärvisüsteemi. See viib olukorrani, kus inimene ei ole enam võimeline hingama. Ilmselt juhtus poisiga seesama asi, miks ta siniseks tõmbus ja teadvuse kaotas.

Sisse hingatavad kemikaalid võivad kahjustada neerusid, aju ja maksa. Kõige esimesena saavad kahjustada limaskestad.

Soomes pole õnneks gaasi sisse hingamine kuigi suur probleem. Paljudes riikides hingavad tänavalapsed märksa rohkem. Soomes noored põhiliselt lihtsalt proovivad eri asju. Gaaside hingamine käib lainetena. Viimased aastad on olnud rahulikud, aga aeg-ajalt tõuseb probleem esile. Alaealistest on gaaside hingamist proovinud ligi 10 protsenti ja täiskasvanutest paar protsenti. Noored proovivad hingata tavaliselt vanemate tagant võetud välgumihkli gaasi. Enamasti asi proovimisega piirdubki.

 

Allikas: Eestinen.fi
Loe kõiki NordenBladet´i “Soome uudised & info” rubriigi artikleid SIITReklaam:

Tippkvaliteediga loodussõbralik Skandinaavia luksuskosmeetika - ElishevaShoshana.com

error:
Copyright © NordenBladet 2008-2020 All Rights Reserved.
Skandinaavia / Põhjamaade uudised ja info eesti keeles.
Scandinavian / Nordic news and info in Estonian.
Nordic News Service