Mis on toidulisandid ja milleks neid tarvitatakse?

OHMYGOSSIP — Toidulisanditeks võivad olla kas vitamiinid, mineraalid, ravimtaimed, aminohapped (valkude üksikud koostisosad), või nende ainete kompleksid. Toidulisandid on ained, mida saab tarvitada kas tahkel või vedelal kujul. Toidulisandid võivad olla nii kapsli (nt kala õli), tableti (nt glükosamiin) kui ka vedelal (nt granaatõuna mahl) kujul. Toidulisandid täiendavad meie igapäevast toidusedelit vajalike ainetega ning seega ei tohiks neid pidada toiduasendajaks.

Eesti tervise- ja toidupoodides, apteekides, internetis ja postimüügikataloogides on toidulisandid laialdaselt levinud. Inimesed võtavad neid tihti erinevatel tervisega seotud põhjustel. Tavalisemate toidulisandite hulka kuuluvad vitamiinid ja mineraalid (nt C-vitamiin, vitamiin D ning multivitamiinid), ravimtaimed (taimed ja taimesaadused nagu rohelise tee ekstrakt, kurkum, küüslauk), ning looduslikest allikatest saadud toidulisandid (nt letsitiin, linaseemneõli ning omega-3-rasvhapped).

Toidulisandeid tarvitatakse tihti erinevate terviseseisundite tõttu. Seadus keelab toidulisandite valmistajatel öelda, et toidulisandid suudavad haigusi ravida, leevendada või ennetada. Kuid samas on jõutud järelduseni, et paljud toidulisandid (nt b vitamiin, luteiin) aitavad saavutada ning säilitada inimese head tervist ja enesetunnet.

Toidulisandites sisalduvaid toimeaineid on erinevates maades juba tuhandeid aastaid tervise edendamiseks ja haiguste ravimiseks kasutatud (nt zenzen, köömned, pune ning oliivilehed). Mõnikord on need toidulisandid pannud aluse tänapäeval apteegis leiduvatele kõige tavalisematele ravimitele. Näiteks palaviku alandamiseks on aastasadu kasutatud pajukooreteed. Ravimifirmad tuvastasid pajukoores peituva palavikku alandava toimeaine ning kasutasid seda teavet tänapäevase käsimüügiravimi aspiriini väljatöötamiseks.

USA Toidu- ja Ravimiamet (FDA), Inglismaal ravimeid ja tervisetooteid reguleeriv asutus, MHRA, Eesti Ravimiamet ega ka Veterinaar- ja Toiduamet ei reguleeri toidulisandeid ning nende müüki sama rangelt kui käsimüügi ning retseptiravimeid. Kirjanduses on märgitud, et toidulisandeid võib tihti müüa ilma nende tõhusust tõendavaid uuringuid tegemata.

Milleks toidulisandeid tarvitatakse?
Vitamiine ja mineraale võetakse tihti toidusedeli toetamiseks ja haiguste ennetamiseks. Näiteks pünane päevakübar (Echinacea purpurea), C-vitamiin ja tsink võivad külmetushaigusi ennetada ning kiirendada paranemist.

Ravimtaimi on ajalooliselt kasutatud haiguste ennetamiseks, põletike ravimiseks, palaviku alandamiseks ning haavade paranemise soodustamiseks. Ravimtaimedega saab samuti leevendada erinevaid seedeprobleeme, valu, organismi lõdvestada või stimuleerida. Teatud ravimtaimi ja taimesaadusi käsitlevad uuringud on näidanud, et mõnel neist võib olla sarnane toime mis tavapärastel ravimitel, kuid teistel ei pruugi toimet olla. Ravimtaimed ning nende segud võivad olla vahel lausa tervisele ohtlikud.

Teadlased on looduslikke tooteid uurinud ja leidnud, et need on tihti tervisele kasulikud. Näiteks kalaõli, mis sisaldab omega-3-rasvhappeid võib aidata alandada organismi triglütseriidide taset.

 

Allikas: kmpharma.euReklaam:Tippkvaliteediga loodussõbralik Skandinaavia luksuskosmeetika - ElishevaShoshana.com

Copyright © NordenBladet 2008-2022 All Rights Reserved.
Skandinaavia / Põhjamaade uudised ja info eesti keeles.
Scandinavian / Nordic news and info in Estonian.
Nordic News Service