NordenBladet — Soome valitsuse allikate väitel taotleb valitsus venelastele viisade andmise järsku piiramist. Peaminister Sanna Marin soovib, et Euroopa Liidu riigid piiravad koos venelaste pääsemist Schengeni piirkonda. Marin ütles esmaspäeval Põhjamaade peaministrite kohtumisel Oslos, et ta tahab võtta teema üles järgmisel Euroopa Ülemkogul, vahendab Iltalehti.

Marini sõnul vastutavad ka lihtsad venelased inimeste tapmise eest Ukrainas, kuna nad toetavad diktaator Vladmir Putini valitsust. „Tavalised venelased ei alustanud sõda, kuid me peame endale aru andma, et nad toetavad sõda,” rõhutas Marin.
Marini seisukohta võib tõlgendada ka kriitikana Saksamaa kantsleri Olaf Scholzi suhtes. Oslos Põhjamaade peaministritega kohtunud Scholz pole turistiviisade piiramisest eriti vaimustunud olnud, vaid ta on rääkinud Venemaa rünnakust kui „Putini sõjast”.

Soome peaminister sellega ei nõustu. „Vene inimesed saabuvad Schengeni alale vaatamisväärsusi imetlema samal ajal, kui Venemaa tapab inimesi Ukrainas. See on vale,” võttis ta Oslos oma seisukoha kokku.

Euroopa riikide pealinnades – sealhulgas Soomes – on suvel olnud groteskseid olukordi, mil jõukad Vene turistid on möödunud kodu kaotanud Ukraina sõjapõgenikest.

„Ma mõistan väga hästi seda pettumust, mis praegu Euroopas inimeste hulgas valitseb. Venelased reisivad, nagu poleks midagi juhtunud. Nad tapavad inimesi Ukrainas,” märkis Marin.

Kuivõrd Soome üksi ei suuda Schengeni ala viisapoliitikat muuta, otsustab valitsus taotleda ELi viisapoliitika karmistamist. Valitsusallikad ütlesid Iltalehtile, et Soome muudab ametlikku praktikat selliselt, et venelastele antavate turistiviisade arv väheneb oluliselt.

Seda saab teha näiteks viisa taotlemise aja lühendamisega või menetletavate taotluste arvu vähendamisega. Kui Soome üksi ei suuda Schengeni ala viisapoliitikat muuta, saab poliitilise eesmärgi osaliselt saavutada nn Itaalia streigi alustamisega. Ametiasutuste tavad muutuvad, isegi kui õigusaktid jäävad peaaegu muutumatuks.