KUIDAS laps õigel ajal magama saada?

KUIDAS laps õigel ajal magama saada?

NordenBladet – Laste õigel ajal voodisse saamine on alati olnud lapsevanematele keeruline ülesanne. Üks põhjus, miks üha suuremal osal lastest on tekkinud unehäired, on see, et enne uinumist veedetakse aega sotsiaalmeedias, nagu selgus 2018. aastal Inglismaal tehtud uuringust.

Liiga hilja magamaminekut saab ennetada erinevatel viisidel, millest järgnevalt räägimegi:

1. Ei nutiseadmetele
Ärge lubage lastel enne uinumist nutiseadmetes olla. Alla 16-aastaste uneprobleemid on viimaste aastate jooksul järsult kasvanud, mis on väga murettekitav trend.

Probleemi saab vältida, kui lapsevanemad veenduvad, et lapsed ei veeda ekraanide ees aega enne magamajäämist. Unespetsialist Neil Robinsoni hinnangul mõjub digiseadmete sinine valgus lapse uinumisele halvasti, kuna hoiab melatoniini ehk unehormooni madalana. Tema arvates piisab, kui hoida lapsed ekraanide juurest eemal umbes 30 minutit enne magamaminekut.

Oluline on vaadata, et lapse magamistoas ei jääks tulesid põlema. Unetreener Sarah Ockwell-Smithi sõnul on hea mõte osta spetsiaalsed valgustid, mis soodustavad uinumist. Magamistoas olevad tuled ei lase unehormooni tasemel tõusta, mistõttu on raske magama jääda.

2. Kindel uneaeg
Määrake kindlaks voodissemineku aeg. Lastel on raske uinuda, kui magama minnakse iga kord erineval ajal. Unespetsialist Joy Richards väidab, et rutiin on lapse õigete uneharjumuste kujundamisel väga oluline.

Unetreener Sarah Ockwell-Smithi hinnangul panevad osa vanematest oma lapsed liiga vara magama. Kui palju laps und vajab, sõltub vanusest. Väikelaste soovitatav unevahemik on 9–16 tundi, eelkooliealiste puhul on see 8–14 tundi, 5–11-aastastel lastel soovitatakse magada 7–13 tundi ja teismelistel 6–12 tundi. Unetreener usub, et iga vanem peaks mõistma oma lapse unevajadusi vastavalt vanusele ning ei ole vaja sundida last magama kauem, kui see tarvilik on. Tuleb jälgida ja tundma õppida oma last.

3. Rahulik keskkond
Kui aitate laste fantaasial lennata, on neil kergem uinuda. Pere heaolu ekspert Dani Binningtoni sõnul on hea mõte küsida lapselt enne magamaminekut lemmikpuhkuse või –paiga kohta, kuna see aitab lõõgastuda ja loob positiivse meeleolu.

Lisaks aitab, kui laps tegeleb enne uneaega rahustavate tegevustega. Unespetsialist Neil Robinsoni arvates on vanniskäik üks hea moodus, kuna pärast seda langeb meie kehatemperatuur, mis aitab meil uinuda. Pange laps enne magamaminekut lõõgastavasse soolavanni. Et hoida oma silmatera organismi, soovitame kasutada vaid looduslikku ja hea kvaliteediga kodumaist kaupa. Eesti käsitöökosmeetikabrändi Elisheva & Shoshana käsitsi valmistatud “E&S Lavendli ja kristallsoola vannisool” on laia toimespektriga nahka toitev, rahustav ja enesetunnet tõstev looduslik vannilisand. Sisaldab palju antioksüdante, mis pakuvad kehale lisakaitset ning aitavad saavutada ja hoida tervislikku kehakaalu. Kristallsool sisaldab ligi sada inimkehale vajalikku looduslikku mineraali, reguleerib rasunäärmete tööd, kiirendab vereringet ning on antibakteriaalse toimega. Lavender (Lavandula angustifolia) tugevdab kapillaaride seinu, vähedab nahaärritusi ja aitab võidelda nahaprobleemidega, mõjub noorendavalt ning toimib loodusliku rahustina. Omab head mõju enesetundele, sest reguleerib kortisooli (peamise stressihormooni) taset veres.


Foto: Elisheva & Shoshana

4. Tähelepanu toidule
Lapsed ei tohiks enne magamaminekut süüa palju suhkrut sisaldavaid toite, kuna nii suureneb järsult energiatase ja on raske uinuda.

Unespetsialist Joy Richardsi hinnangul ei ole enne voodisseminekut soovitatav süüa ka juustu. Kui süüa enne uinumist juustu, suureneb tõenäosus näha unenägusid, sealhulgas õudusunenägusid.

Mida siis süüa? Unespetsialist soovitab süüa midagi kerget, näiteks õuna või täisteratooteid.

5. Mugav voodi
Heaks uneks on vaja mugavat voodit. Kui lapsel on raskusi uinumisega, võib põhjus peituda vales madratsis. Dormeo unekspert Phil Lawlori sõnul on laste vajadused erinevad: kui täiskasvanud eelistavad pehmet või poolkõva madratsit, siis lastele on sobilik just kõvem madrats. Kasvav organism vajab rohkem tuge.

Lisaks mugavale madratsile on oluline ka see, millist tekki laps kasutab. Kui tekk on liiga paks, tekib palavus, mis segab uinumist. Lawlor ütleb, et kuna lapse keha on väiksem, satub rohkem õhku keha ja voodiriiete vahele, mis omakorda lisab soojust.

Laste linade, tekkide ja patjade valikul tuleb silmas pidada ka nahasõbralikke materjale. Hüpoallergiline tekstiil sobib just väga tundlikele lastele. Kui materjal ärritab nahka, on raske saada kosutavat und, mida lapsed väga vajavad.


Avafoto: Pexels
Allikad: independent.co.uk, theguardian.com

 Reklaam:
Tippkvaliteediga loodussõbralik Skandinaavia luksuskosmeetika - ElishevaShoshana.com

error:
Copyright © NordenBladet 2008-2021 All Rights Reserved.
Skandinaavia / Põhjamaade uudised ja info eesti keeles.
Scandinavian / Nordic news and info in Estonian.
Nordic News Service