NordenBladet — Uneapnoed põeb Soomes ligi 1,5 miljonit inimest. Kui see jääb ravimata, põhjustab see südame-veresoonkonna haigusi ja surma.

Soomes põeb vähemalt kergel kujul uneapnoed vähemalt 1 460 000 isikut, selgub väljaandes Lääkärilehti avaldatud uuringust. Eriliseks teeb selle haiguse asjaolu, et enam kui 80 protsendil juhtudest on see diagnoosimata ja ravimata.

Uneapnoe kujuneb välja aastate jooksul, alates kergest vormist kuni raskemani. Haiguse tuvastamine on raske, kuna inimene kohaneb olukorraga, mis on aga kaugel normaalsusest.

Uneapnoe puhul on hingamisteed kitsenenud, mis toob omakorda kaasa hingamiskatkestusi une ajal. Nende katkestuste kestus võib olla mõnest sekundist enam kui poole minutini. Katkestus lõppeb enamasti korina ja ärkamisega. Alati ei saa inimene ise sellest aru, on märgitud Terveyskirjasto artiklis.

Korduvad katkestused muudavad une katkendlikuks, mille tõttu on inimene väsinud nii hommikul kui päeva jooksul. Lisaks korinatele, väsimusele ja hingamiskatkestustele on uneapnoe tunnusteks ärrituvus, impotentsus, mäluhäired, öine higistamine, öine tualetis käimine ja südame rütmihäired. Selliste vaevuste puhul peaks laskma end uurida.

Uneapnoe ja sellest tulenev väsimus suurendavad liiklus- ja tööõnnetuste ohtu. Uneapnoe on südame- ja veresoonkonna haiguste ning enneaegse surma põhjustaja. Uneapnoe on ka koroonahaiguse raske vormi ohutegur.

Uneapnoe juhtude plahvatuslik kasv viimase paarikümne aasta jooksul paneb proovile meditsiinisüsteemi. Haigust esineb juba lastel, kellel võivad seetõttu esineda keskendumishäired ja õppimisraskused.
Ravitakse enamasti uneapnoe kaugele arenenud ja raskeid vorme. Varajane sekkumine aga aitab vältida uneapnoe süvenemist ja raskeid tagajärgi.

Peamine uneapnoed põhjustav tegur on ülekaal. Tavaliselt kaasneb haiguse ägenemisega kaalutõus. Hea uudis on see, et isegi 5-protsendiline kaalukaotus aitab kaasa uneapnoe leevenemisele ja tervenemisele. Näiteks 100 kilo kaaluva inimese puhul on 5-protsendiline kaalukaotus jõudmine 95 kiloni.
Lisaks kaalu langetamisele saab igaüks ise uneapnoe ärahoidmisele kaasa aidata alkoholi ja rahustite tarvitamise piiramisega, eriti õhtuti, ning selili magamise vältimisega.

Raskekujulise uneapnoe puhul aitab ülerõhuhingamisravi ehk CPAP. Ravi aitab kaasa südame-veresoonkonna haiguste ärahoidmisele ning parandab elukvaliteeti.