NordenBladet – Eesti Idufirma UP Catalyst saab Euroopa Investeerimispangalt 18 miljoni euro suuruse rahastuse kriitiliste toorainete tootmise rajamiseks, teatas ettevõte.

„Euroopa Investeerimispanga rahastus on UP Catalysti jaoks strateegiline verstapost – see toetab otseselt meie missiooni aidata lahendada grafiidi kasvavat puudujääki, mis on kriitiline tooraine nii Euroopa Liidus, USAs, Koreas kui ka Jaapanis,” ütles UP Catalysti tegevjuht Rait Maasikas.

UP Catalyst muudab tööstuslikud süsihappegaasi heitmed kohapeal toodetud tooraineteks.

EIB rahastus võimaldab ettevõttel suurendada oma põhitoodete – sünteetilise grafiidi ja mitmekihiliste süsiniknanotorude – tootmist 2027. aasta lõpuks. Lisaks tootmismahtude kasvatamisele on rahastus abiks ka kulude vähendamisel, kuna suuremas mahus tootmine on soodsam.

Uue tehasega saab ettevõte süsihappegaasi väärindada suuremates kogustes ning muuta see kvaliteetseks materjaliks, mida kasutatakse akudes, kaitsetööstuses, värvides ja katetes, polümeerides ning betoonis. UP Catalysti tehnoloogia vajab kordades vähem energiat kui fossiilkütustel põhinevad alternatiivid, teatas firma.

„UP Catalyst on suurepärane näide ettevõttest, mis pakub innovatiivseid ja mõjusaid süsiniku sidumise ja väärindamise lahendusi,” sõnas Euroopa Investeerimispanga asepresident Thomas Östros.

Toodang kümnekordseks
UP Catalyst on oma tehnoloogia viinud laborist tööstuslikule tasemele, et toota 2025. aasta lõpuks oma kolmanda põlvkonna reaktoriga 27 tonni süsinikmaterjale aastas. EIBi toel plaanitakse 2027. aastaks kasvatada tootmismaht süsiniknanotorude puhul kümne kordseks ja rohelise grafiidi toota 1350 tonni, mis nõuab ligikaudu 6000 tonni süsihappegaasi väärindamist aastas.

Euroopa Investeerimispanga rahastus toimub InvestEU programmi raames ning kuulub InvestEU garantiilepingute hulka, mis keskenduvad kestlikele kriitilistele toorainetele. Euroopa Liit on määranud need materjalid strateegiliselt tähtsateks, et tagada oma tööstuste varustuskindlus.

2024. aastal avas UP Catalyst Eestis oma tootesertifitseerimise ja testimise keskuse ning uue süsinikmaterjalide tootmisüksuse.

Ettevõtte eesmärk on väärindada 2030. aastaks veerand miljonit tonni CO₂, muutes selle süsinikuneutraalseks tooraineks. Märtsis 2025 valiti UP Catalyst Euroopa Komisjoni strateegiliseks partneriks kriitiliste toorainete määruse raames.

Avafoto: Vasakult Euroopa Investeerimispanga asepresident Thomas Östros, UP Catalysti tegevjuht Rait Maasikas ja Euroopa Komisjoni siseturu ja tööstuse peadirektoraadi asejuht Maive Rute. (Up Catalyst)