NordenBladet — Euroopa Liidus keelatakse alates aasta lõpust täielikult mesilastele ohtlikud taimekaitsevahendid neonikotinoidid, mida on kasutatud ulatuslikult rapsipõldude pritsimiseks. Neonikotinoidid on põhjustanud massilist mesilaste ja muude putukate hukkumist.

Euroopa Komisjon keelas juba neli aastat tagasi neonikotinoidide kasutamise taimedel, mis meelitavad ligi mesilasi. Neonikotinoidide kasutamisele taotleti erilubasid, näiteks Soomes.

Euroopa Liidus kaaluti täiskeelu kehtestamist juba möödunud aastal, ent liikmesriigid polnud siis selleks veel valmis. Jäädi ootama Euroopa toiduameti EFSA tellitud mesilasi puudutavat uuringut.

Uuring tuli välja veebruaris ja selle kohaselt levivad mesilastele kahjulikud ühendid maapinna ja vee kaudu mesilaste korjealadele ning põhjustavad mesilastele ulatuslikku kahju.

Euroopa Liidu otsuse kohaselt ei saa neonikotinoide sisaldavaid taimekaitsevahendeid alates aasta lõpust enam kusagil väljas kasutada. Lubatud on nende kasutamine ainult kasvuhoonetes.

Eestis mõjutab selline piirang peamiselt suvirapsikasvatust, kus neonikotinoidseid toimeaineid sisaldavaid taimekaitsevahendeid kasutatakse külvatava seemne puhtimiseks, et ennetada maakirbukahjustusi.

Mingi muu vahend teadaolevalt kirpude vastu ei aita, mistõttu arvatakse Soomes, et pärast tõrjevahendite kasutamise keelustamist lõppeb Soomes üldse rapsi ja rüpsi kasvatamine. Neonikotinoide on kasutatud ka suhkrupeedi kasvatuses.

Eestis on pakutud välja, et rapsi asemel võiks kasvatada uba või hernest.

Õlitaimed nagu raps on mesilaste jaoks olulised korjetaimed, samuti aitavad mesilased kaasa rapsi tolmlemisele. Samas on mesilased olulised ka kõikidele teistele taimedele.

Neonikotinoide tootvad rahvusvahelised suurfirmad Bayer ja Syngenta on kaevanud juba varasema Euroopa Liidu keelu kohtusse ja otsust on oodata käesoleva aasta kevadel.