NordenBladet — 15.–17. septembrini toimub rahvusvaheline konverents „Vanausuliste keel ja kultuur. V”, mida korraldab TÜ slavistika osakonna vanausu-uuringute töörühm. Külalisesinejaid on oodata Lätist, Venemaalt, Poolast ja Leedust, Eestist osalevad ettekannetega lisaks uurijate ka vanausulised.

Venekeelsel konverentsil käsitletakse vanausuliste rahvaluulet, ikooni, raamatu-, töö- ja olmekultuuri, tavasid, murdeid ja kõike muud asjasse puutuvat. Konverentsil osalejad saavad tutvuda ka vanausuliste käsitöö, sh trükipakkusid ja looduslikke värve kasutava traditsioonilise pitsattrüki valmistamisega, väliskülalised näevad Eesti vanausuliste palvelaid ja elupaiku.

Konverentsi ettekanded toimuvad 15. ja 16. septembril Tartu ülikooli Lossi 3 õppehoones. 17. septembri ettekandepäeval sõidetakse Peipsimaa külastuskeskusesse Kolkjas. Kolkja on üks asulatest, kus on kogutud materjali töörühma koostatava “Eesti vanausuliste rahvakultuuri leksikoni” jaoks ning küsitletud paljusid külaelanikke.

Konverentsi korralduskomitee esimehe Irina Külmoja sõnul on vanausuliste temaatika väga oluline ja paljusid puudutav. „Vanausulised, kes on kunagi põgenenud neid represseerinud ametliku vene kiriku eest nii impeeriumi äärealadele kui teistesse riikidesse, elavad tänapäeval Venemaal, Jaapanis, USA-s, Argentiinas, Uruguays ja Ladina-Ameerika riikides. Neid on ka meie naaberriikides – Lätis ja Leedus, samuti Poolas. Eestis on 2011. a rahvaloenduse järgi 2600 inimest määranud oma konfessiooniks vanausu. Tegelikult peab end vanausuliseks enam kui 10 000 inimest. Uurijate huvi vanausu vastu on oluliselt kasvanud viimase 20 aasta jooksul. Põhjuseks on see, et enamik vanausulistest on suutnud säilitada oma keele ja kultuuri teises keele ja kultuuri keskkonnas,“ rääkis Külmoja.

TÜ slavistika osakond on kujunenud üheks vanausuliste keele ja kultuuri uurimiskeskuseks, millel on tihedad sidemed Eesti vanausuliste kultuuri- ja arendusühinguga ja teiste maade uurijatega.

Konverentsi korraldamist toetab Peipsiveere kultuuriprogramm ja TÜ humanitaarteaduste ja kunstide valdkond.

 

Allikas: Eesti Teadusinfosüsteem
Loe kõiki NordenBladet´i “Eesti uudised & info” rubriigi artikleid SIIT