NordenBladet — Euroopa Liidu, kaasa arvatud Eesti kodanikud saavad Soomes vabalt elada ja töötada kuni kolm kuud. Alates sellest ajast tuleb end püsielanikuks registreerida. Kuidas seda teha?
Varem registreeris püsielanikke politsei, nüüd tuleb selleks minna migratsiooniameti Migri (Maahanmuuttovirasto) kohalikku esindusse. Migri kodulehel internetis on asja kohta toodud täpne juhis.
Kõigepealt tuleb täita püsielukoha taotlus kas veebis Enter Finland keskkonnas või paberil blanketil EU REK. Taotlus tuleb esitada enne kolme kuu täitumist maaletulekust.
Elukoha registreerimiseks on vaja järgmisi dokumente:
- kehtiv ID-kaart või pass
- kui oled palgatööl, siis tööandjalt tõend tööstaatuse kohta või töötõend
- kui oled praktikal, siis tõend selle kohta
- kui oled õpilane, siis tõend selle kohta, et oled Soome õppeasutuse hingekirjas ja sul on piisavalt vara ning piisav tervisekindlustus
- kui pole tööl ega praktikal, siis tõend toimetuleku kohta
- kui oled pereliige, siis tõend peresuhte kohta (tavaliselt esitatakse ametiasutuse dokument, Eesti puhul ei nõuta apostillitud dokumenti)
Püsiva elukoha registreerimine eeldab, et sul on enda ja oma pere ülalpidamiseks Soomes piisavalt vara, välja arvatud juhtudel, kui oled Soomes tööl või praktikal. Konkreetsed rahasummad pole nõutavad.
Püsiva elukoha registreerimise eest nõutakse riigilõivu (Euroopa Liidu kodaniku ja pereliikme puhul 54 eurot). Lõivu saab maksta Enter Finlandi veebikeskkonnas või Migri esinduses, kui lähed taotlust ära viima.
Kui oled taotluse kas veebis või paberil ära täitnud, siis tuleb broneerida aeg läbi Migri vastava broneerimiskeskkonna. Nii veebis täidetud avaldusi kui paberil avaldusi tuleb käia kinnitamas Migri teenuskeskuses. Selleks tuleb kaasa võtta nõutavad dokumendid.
Kui kõik tingimused on täidetud, siis väljastab Migri sulle registreerimistõendi. Tõendil on nimi ja aadress ning registreerimise kuupäev. Õpilaste registreering on ajutine. Kui oled Soomes õppinud viis aastat ja elad seaduslikult Soomes, siis on õiguks püsielukoha registreerimiseks.
Euroopa Liidu kodanikel on õigus alustada tööd kohe, kui nad on Soome saabunud.
Avafoto on illustreeriv: Helsingi (NordenBladet)
Loe kõiki NordenBladet´i “Soome uudised & info” rubriigi artikleid SIIT