NordenBladet – Kas olete kunagi saatnud oma Soome kolleegile põhjaliku e-kirja ning oodanud vastust, mis aga kunagi ei saabu? Või vastatakse alles nädala pärast ühe lausega? See pole isiklik – see on soomlaste töökultuuri osa. Tere tulemast Põhjamaade suhtlemisruumi, kus vaikimine ei tähenda hoolimatust ja kultuurilised erinevused mängivad määravat rolli.

Kuidas mõista soomlasi? Kultuurilised erinevused töösuhetes: Mida peaksid teadma, kui töötad soomlastega?

Et mõista töötamist soomlastega, tuleb esmalt avada Skandinaavia (ja laiemalt Põhjamaade) kultuuriline kood. Soome ei pruugi formaalselt kuuluda Skandinaaviasse geograafilises mõttes, kuid kultuuriliselt liigitatakse see sageli sinna. Soomlaste suhtlemiskultuur on vaoshoitud, ratsionaalne ja väga pragmaatiline. Emotsioonid ei kuulu tööpäeva menüüsse ning see, mida mõnes teises kultuuris peetakse ebaviisakaks, on Soomes täiesti tavaline käitumuslik norm.

Soomlaste töökultuur: vaiksed professionaalid

Soomlaste töökultuuri võib kirjeldada kui rahulikku, keskendunud ja eesmärgile suunatud. Efektiivsust hinnatakse kõrgelt ning tööalane suhtlus on tihti napp ja konkreetne. Kui e-kiri ei vaja vastust – siis seda lihtsalt ei kirjutata. Soome kolleeg ei pea vajalikuks kinnitada, et ta sai sinu kirja kätte, kui seal ei olnud konkreetset küsimust või tegevusnõuet.

See käitumine võib tunduda veider neile, kes on harjunud rohkemate kinnituste, tänusõnade ja small talk’iga. Siin avaldubki üks olulisemaid kultuurilisi erinevusi – suhtlemise vorm versus sisu.

Ärikohtumine Soomes: vähem sõnu, rohkem tähendust

Ärikohtumine soomlastega on samuti kogemus omaette. Ei mingit liigset formaalsust ega tühje sõnavõtte. Asjad arutatakse konkreetselt ja ilma liigse sissejuhatuseta. Järgnevad vaikusehetked ei tähenda piinlikkust, vaid võimalust mõelda. See on kohalik norm.

Ärikohtumisel ei tasu karta vaikust – see on osa Soome suhtlemiskultuurist. Samuti ei tähenda vähene tagasiside, et sind ei hinnata. Pigem tähendab see, et sind usaldatakse – sest sinu töö räägib iseenda eest.

Trend: rahvusvaheline töö vajab kultuuritundlikkust

Tänapäeval, mil rahvusvaheline koostöö on igapäevane osa tööelust, on järjest olulisem oskus mõista erinevate riikide ja rahvaste töö- ja käitumuslikke norme. Soome puhul tähendab see ka teadmist, millal mitte oodata vastust – ja millal see siiski tuleb.

Soomlaste puhul on aeg ja prioriteedid võtmetähtsusega. Kui teema on oluline, pööratakse sellele tähelepanu. Kui mitte – võib see langeda vaikimisse. See ei tähenda, et sind ignoreeritakse. See tähendab, et soomlane töötab – täpselt nii, nagu temale kohane.

Kokkuvõtteks: töötamine soomlastega vajab kultuurilist dekodeerimist

Töötamine soomlastega võib esialgu tunduda karge ja suletud kogemus, kuid see on kõigest Põhjamaade kultuuri peegeldus. Kui mõista seda, miks soomlased ei vasta e-kirjadele, suudate ka paremini suhestuda nende vaikse, ent siira ja tõhusa tööviisiga.

Nii et järgmine kord, kui ootate vastust – küsige endalt: „Kas see kiri vajas vastust?“ Või veel parem: mõista, et vaikus Soomes ei ole eitus – see on lihtsalt teistsugune kultuur.

Avafoto: NordenBladet