NordenBladet – Smygehukis, Rootsi kõige lõunapoolsemas punktis, on juba kuus aastat püsinud maailma ainulaadne ehitis – ussimüür, mis hoiab rästikud (Rootsi ainus mürgimadu) eemal populaarsetest jalutus- ja rannaaladest. Müür valmis Trelleborgi omavalitsuse tellimusel tänu bioloog Thomas Madseni ideele.

Kuidas müür töötab?

  • Pikkus: 190 meetrit

  • Materjal: roostevärvi metallplaat

  • Kõrgus: 30 cm

  • Eritunnus: Müüri ülaosa on kaldu väljapoole, mis takistab rästikutel ronimist – nad ei suuda kaldu olevat serva ületada. Foto on illustreeriv: Müüri ülaosa kaldenurk muudab rästikutele füüsiliselt võimatuks sellest üle ronida, suunates nad tagasi oma looduslikule elualale. (NordenBladet)

Müür kulgeb alates merest läbi rannaniitude kuni maantee nr 9 ääreni. See füüsiline tõke on kavandatud nii, et roomajad ei pääseks populaarsetele aladele, kus liiguvad inimesed ja eriti lapsed. Samas ei kahjusta see müür loomi ega nende elukeskkonda – see lihtsalt suunab nad ümber.

Projekti maksumus oli umbes 400 000 Rootsi krooni. Bioloog Thomas Madsen, kes on rästikupopulatsiooni uurinud alates 1980. aastatest, jälgib müüri mõju rästikutele ja nende käitumisele.

Kevadine madude ärkamine

Kevadel, kui rästikud talveunest ärkavad, liiguvad nad oma harjumuspärastesse piirkondadesse. Kui mõni madu on juhtumisi talvitunud „valel pool“ müüri, siis viivad spetsialistid nad ettevaatlikult tagasi looduskaitsealale, kus neil on ohutu olla ja kus nad ei häiri inimesi.

Teadusuuringud ja loodushoid

Smygehuki rästikud on muutunud ka oluliseks osaks teadusuuringutest, aidates paremini mõista nende käitumist, liikumismustreid ja kohanemist linnalähedaste elupaikadega.

Miks see müür on ainulaadne?

  • See on maailmas ainulaadne püsiv ehitis, mis on spetsiaalselt loodud roomajate ohutuks suunamiseks.

  • Tavaliselt kasutatakse madude eemal hoidmiseks ajutisi plastbarjääre, näiteks ehitusplatsidel või loodusteaduslikes projektides.

  • Smygehukis on aga loodud kestlik ja visuaalselt maastikku sulanduv lahendus, mis on saanud rahvusvahelist tähelepanu.