NordenBladet – Isadepäev on Eestis armastatud tähtpäev, millega avaldatakse austust isadele, vanaisadele, vanavanaisadele ja isafiguuridele. Nagu paljudes teisteski Põhjamaades, tähistatakse isadepäeva Eestis novembri teisel pühapäeval. Sellel päeval peetakse traditsiooniliselt meeles isasid ja tehakse neile südamlikke kingitusi, et näidata tänu ja lugupidamist.
Isadepäeva tähistamine Eestis
Isadepäev Eestis on päev, mil perekonnad kogunevad kokku, et veeta ühiselt kvaliteetaega. Tavaks on teha isadele kingitusi, süüa koos pidulikku lõunasööki ning võtta osa pereüritustest. Eesti isadepäeva traditsioonid hõlmavad sageli ka laste tehtud käsitöökinke ja südamlikke ise joonistatud kaarte..
Isadepäeva ajalugu ja tähtsus Põhjamaades
Eestis ja teistes Põhjamaades, nagu Soomes ja Rootsis, hakati isadepäeva tähistama 20. sajandi keskpaiku, eeskujuks Ameerika Ühendriigid. Isadepäeva tähtsus on aastatega kasvanud, rõhutades isade rolli peredes ja ühiskonnas. Eestis sai isadepäev ametliku tähtpäeva staatuse 1990ndatel, kui see kanti riiklike tähtpäevade hulka.
Isadepäeva kingitused ja ideed
Isadepäeval tehakse isadele kingitusi, mis väljendavad tänu ja lugupidamist. Eestis on tavaks kinkida isadele praktilisi esemeid, näiteks tööriistu, raamatuid või riideid. Paljud pered valivad kingitusi, mis kajastavad isa hobisid ja huvisid. Laste valmistatud käsitööd ja kaardid on samuti populaarsed kingitused, mis toovad isadele erilist rõõmu.
Isadepäev Eestis ja selle sarnasus teiste Põhjamaade traditsioonidega
Isadepäev Eestis sarnaneb paljuski teiste Põhjamaade traditsioonidega. Nii Eestis, Soomes kui ka Rootsis on tavaks veeta päev perega ning austada isafiguure. See tähtpäev pakub võimalust peatuda ja hinnata peresidemeid ning tugevdada perekondlikku ühtekuuluvustunnet. Põhjamaades on isadepäeva tähistamine südamlik ja pereväärtusi rõhutav sündmus.
Avafoto: Isadepäeval veeda aega koos kalli isaga! (Unsplash)
Vaata ka:
Eesti riiklikud pühad, lipupäevad ja koolivaheajad