NordenBladet — Soomes satub igal aastal tänavale umbes 20 000 kassi. Osaliselt seetõttu on Maa- ja metsamajanduse ministeeriumis valmimas kasside registri määrus, mis peaks jõustuma 2026. aasta alguses. Registri eesmärk on tõsta kasside väärtustamist ja parandada kassiomanike järelevalvet. Kassid tuleb märgistada ja registreerida 2026. aasta jooksul. Register sarnaneb tänavu mais kasutusele võetud koerteregistriga: kassid identifitseeritakse ehk mikrokiibistatakse ning info viiakse kassiregistrisse, vahendab Yle.
Soomes käivitus kevadel esimene osa koerteregistrist, kus omanikud, kes registreerivad oma koera isikukoodiga, saavad teha registrisse teateid.
Mikrokiibistamine ja registreerimine muutusid Maa- ja metsamajanduse ministeeriumi määrusega kohustuslikuks.
Koerte registreerimine oli Sanna Marini valitsusprogrammis. Kui määrus kommenteerimiseks välja pandi, saadi palju tagasisidet, et ka kassidel peaks olema oma register, ütleb Maa- ja metsamajanduse ministeeriumi eriekspert Anssi Welling.
Registri idee on edendada vastutustundlikku kasside pidamist, suurendada kasside väärtustamist ja vältida poolmetsikute kasside populatsioonide teket.
Wellingi satuvad kassid sagedamini tänavale kui koerad. Samuti on registrite eesmärk ennetada kutsikavabrikuid ja loomahaigusi nagu marutaud.
SEY Soome loomakaitse hinnangul on Soomes ligikaudu 20 000 kodutut kassi.
10 000 satuvad asenduskodudesse ja umbes 10 000 elab populatsioonides, mis tekivad siis, kui steriliseerimata kassid õues käivad. Nende jaoks ei ole vastutavaid inimesi, ütleb SEY tegevdirektor Kati White. Tema sõnul tuleb kassid märgistada ja registreerida, et oleks võimalik omanikele jälile saada.
Teine registri põhjus on see, et keegi ei tea, kui palju kasse Soomes tegelikult on.
Ametliku statistika hinnangul on kasse veidi alla 600 000, kuid näiteks kassiliit hindab seda arvu oluliselt suuremaks: isegi üle miljoni. See räägib osaliselt registri vajalikkusest. Meil ei ole täpset teavet kasside tegeliku arvu kohta, ütleb Welling.
Järelevalvet korraldab Toiduamet ning registreerimata jätmise eest saab karistada.
Kui kassiomanik ei ole pärast 2026. aasta seadusemuudatust nõus looma registreerima, võib omanikule määrata sanktsioonid. Sunnimeetmed ulatuvad ametlikest korraldustest rahatrahvide, sunniraha ja trahvideni.
Kasside registreerimise registrisüsteem on juba valmis. Koerteregistrisse on minu enda andmetel jäetud võimalus, et hiljem saab sinna lisada ka teisi loomi. See tähendab, et saab kasutada sama registribaasi, ütleb Welling. Tema sõnul on kassiregistri kohta tagasisidet olnud nii poolt kui ka vastu.
Paljud on näinud registrit hea asjana. Kuid isegi, kui asutus teeb sunniotsuse ja paneb sellele hinnasildi külge, ei meeldi see kõigile. Ma saan sellest täiesti aru, lisab Welling.
Wellingu sõnul on kõige olulisem teadlikkuse tõstmine: ei tasu hankida lemmiklooma, kelle taust on teadmata.
Euroopas on mitmes riigis juba kasutusel kasside registrid. See näib olevat trend. Kõigi loomade jälgitavus vajab parandamist, resümeerib Maa- ja metsamajanduse ministeeriumi eriekspert Anssi Welling.
Soome Loomakaitseliit soovitab oma kassid kohe registreerida. Kass tuleks mikrokiibistada ja lisada Kassiühingu registrisse. Turvakiip suurendab kassi turvalisust – pole vaja oodata seaduse tulekut, toob Kati White välja.
Avafoto: Unsplash