NordenBladet — Isiklikus transpordis on käimas suur revolutsioon. Uudistes on pidevalt juttu Google’i, Uberi ja Tesla isesõitvatest autodest. Robotbussid sõidavad juba Soome teedel. Teadlaste väitel on autojuhiluba ja auto omamine varsti ajalugu.
Kõik juhid sooviksid auto juhtimise asemel lugeda raamatut. Mootorrataste puhul on see raskem, aga sel teemal mõlgutatakse juba mõtteid, vahendab Yle.
Briti firmad AutoRD ja AD Dynamics on loonud juba BMW C1 scooteri baasil isesõitva motika. Kasutajaid loodetakse leida Kagu-Aasia suurlinnades.
Suuremad tootjad on samuti seda teed minemas. Honda esitles juba mitu aastat tagasi tsiklit, mis on võimeline omanikule järgi tulema nagu koer.
Yamaha on sellist riista kutsunud ratastega hobuseks.
Elektrimootorratas suudab end ise tasakaalus hoida tehismõistuse abil. Selliseid motikaid veel täna ega ka lähemas tulevikus poest osta ei saa. Enne peavad riistad saavutama piisava turvalisuse.
Saksa firma Bosch tõi 2014. aastal turule MSC tehnoloogia, mis tähendab motorcycle stability control – mootorratta stabiilsuskontroll. Seda tehnoloogiat kasutab juba Austria firma KTM, samuti Saksa BMW ja Itaalia Ducati.
Automaatika on mootorratastel eriti viimastel aastatel arenenud. Näiteks ABS-pidurid olid autodel juba 15 aastat tagasi, mootorratastele tulid alles möödunud aastal.
Mootorrataste mahajäämus tuleneb sellest, et neid müüakse põhiliselt arengumaadesse nagu India, Hiina, Indioneesia ja Vietnam. Teine küsimus on suhtumises – tsiklimehed ei soovi, et automaatika osa sõidumõnust ära võtab. Paljud tsiklimehed tahavad, et kõik oleks lihtne ja nad saaks ise kõike kontrollida, kuigi neil on samal ajal garaažis auto, kus kõike kontrollib automaatika.
Olukord võib siiski muutuda, sest mootorratastega juhtub palju õnnetusi, mida automaatika saaks ära hoida.
Tulevikus olukord paraneb, sest masinad hakkavad omavahel suhtlema, mis aitab õnnetusi ära hoida. BMW on jõudnud lausa niikaugele, et tulevikus pole mootorratturitel enam kiivrit vaja.