NordenBladet — Põõsalindude, põldtsiitsitajate ja põldlõokeste arvukus on Prantsusmaal juba vähenenud kolmandiku võrra. Sookiurudest on kadunud 70 protsenti, näitavad värsked uuringud. Linnud hukkuvad, sest neil pole piisavalt toitu.

Linnud kaovad kiiresti kogu Euroopast ning ka Soome pole erand. Möödunud aastal tuli teateid lindude massilisest hukkumisest Saksamaal, Prantsusmaalt on kadumas mitmed Soomeski tuntud linnuliigid. Maapiirkondadest ei kao ainult inimesed, vaid sureb välja kogu ülejäänud loodus, vahendab Helsingin Sanomat.

Olukord on lausa katastroofiline, räägib Prantsuse loodusmuuseumi bioloog Benoit Fontaine, kes on uurinud lindude arvukust. Maapiirkonnad surevad täielikult välja.

Briti väljaanne Guardian kirjutas komapäeval värskest uuringust, mille kohaselt on Prantsusmaal lindude arvukus järsult vähenenud. Lindude kadumise peapõhjus on põllumajanduses kasutatavad putukamürgid. Nad ei tapa linde, vaid hävitavad lindude toitu – putukaid.

Soomes on samuti täheldatud lindude arvukuse vähenemist, aga pole uuritud putukate arvukust. Soome keskkonnakeskuse Syke teadlane Markku Mikkola-Roos ütles, et kui putukate arv väheneb, siis väheneb ka lindude arv. See tähendab revolutsioonilist muutust.

Syke teatas kolm aastat tagasi, et võrreldes 1970ndate aastatega on Soome põllulindudest kadunud enam kui kolmandik.

Euroopas peetakse purukate kadumise põhjustajaks neonikotinoide sisaldavaid putukamürke. Euroopa Liit keelas 2013. aastal nende kasutamise mesilaste korjealadel rüpsi- ja rapsipõldudel. Soomel on eriluba kasutada neonikotinoide õlitaimede seemnete töötlemiseks.

Soomes on viimastel aastatel täheldatud, et vähenenud on kaugele lendavate rändlindude hulk, kuna nemad kasutavad oma toiduks põhiliselt just putukaid.

Varem on tuvastatud, et neonikotinoide sisaldavad mürgid tapavad muu hulgas mesilasi. Selle kõrval hukkuvad ka ülejäänud putukad.

Soomes kasutatakse neonikotinoide rapsiseemnete mürgitamiseks. Seda peetakse ainsaks võimaluseks rapsitaimede lehti söövate kirpude hävitamiseks.

Euroopa Komisjon on teinud ettepaneku keelata neonikotinoidide kasutamine igal pool mujal kui kasvuhoonetes. Soome rapsikasvatusele on see suur löök, aga on ka muid võimalusi kirpude tõrjumiseks.