NordenBladet — Juba kolmandat aastat kureerib Eesti teaduste akadeemia avalik-õiguslike ülikoolide tudengitele mõeldud konkurssi, milles kutsutakse üles oma erialast teadust kolme minutiga lahti seletama.

„Teadus 3 minutiga“ on suunatud 2017. aasta doktorantidele, sealhulgas kevadistele lõpetajatele, ja toimub videovormis. Kandidaatidelt oodatakse ühevõttelisi klippe, kus nende ülesandeks on oma doktoritöö teema võimalikult lihtsas keeles lahti seletada. Olulisel kohal on esineja kõnemeisterlikkus ning loovus, et ka keerukat temaatikat kaasahaaravalt tutvustada.

„Oma teadustööst inimkeeli rääkimise oskus on osa teadlaseks olemisest,“ sõnab Tartu ülikooli teaduskommunikatsiooni peaspetsialist Randel Kreitsberg. „Teadlase roll on üha enam osaleda ühiskondlikes aruteludes ja ta peab oskama end tavainimesele arusaadavalt väljendada. Praegused doktorandid on need arvamusliidrid, kes hakkavad tulevikus telekaamerate valguses teaduskommentaare jagama, seega on praegu veel viimane võimalus konstruktiivses ja arendavas keskkonnas end proovile panna, kogemust ja tagasisidet saada.“

Kolm parimat Tartu ülikooli doktoranti saavad koos konkursi ülejäänud finalistidega võimaluse ülikooli ja oma teadusvaldkonda esindada 27. oktoobril toimuval galaõhtul Eesti teaduste akadeemia saalis. Õhtust teeb otseülekande ERR Novaator ning finaali kaheksa parema esinemised jõuavad huvilisteni ka telepildis, ERR-i ja Postimehe teadusportaalides ning trükitud kogumiku vormis.

Kõigilt kandidaatidelt oodatakse 3-minutilist monteerimata videolõiku hiljemalt 1. oktoobriks meiliaadressile novaator@ut.ee.

2016. aastal Tartu ülikooli esindanud finalistid:

Kristi Krebs, „Miks mõni ravim suudab ühe terveks ravida, aga teist mitte?“
http://novaator.err.ee/259599/video-miks-moni-ravim-suudab-uhe-terveks-ravida-aga-teist-mitte

Ragnar Saage, “Värviline rauaaegne valu”
http://novaator.err.ee/259597/teadusvideo-arheometallurg-uurib-rauaaja-metallikunsti-saladusi

Maido Merisalu, “Kuidas võidelda nähtamatu vaenlasega?”
https://www.youtube.com/watch?v=xJHEcXwlj-U

 

Allikas: Eesti Teadusinfosüsteem
Loe kõiki NordenBladet´i “Eesti uudised & info” rubriigi artikleid SIIT