NordenBladet — Riigikogu rahanduskomisjoni istungil oli tähelepanu keskmes olukord panganduse järelevalves. Koos Finantsinspektsiooniga arutati mullust aastaaruannet ja käesoleva aasta tegevuse põhisuundi.

Rahanduskomisjoni esimees Annely Akkermann tõi esile, et Finantsinspektsioon suunas tähelepanu  hübriidkriisidele, sest tehnoloogilised riskid on suurenemas.

„Finantsinspektsiooni tegevuses väärib märkimist, et riskid finantsturul on kontrollitud, uued järelevalvevaldkonnad käivitatud, strateegilised suunad järgitud ja seadusjärgsed ülesanded täidetud,“ hindas Akkermann olukorda.

Ta lisas, et Finantsinspektsiooni hea maine toel on Eestil võimalus saada regionaalseks panganduskeskuseks, sest tehnoloogilised riskid on jätkuvalt kõrge tähelepanu all ning uuenduslik lähenemine tarbijaharidusele on tõmmanud positiivset tähelepanu.

Rahanduskomisjoni liige Riina Sikkut viitas aruandele, mille põhjal on Finantsinspektsioon stabiilne ja läbipaistev asutus, mis võimaldab Eesti finantsturgude head toimimist. „Aruandest selgus, et organisatsiooni on muudetud tõhusamaks ja läbipaistvamaks töö ümberkorraldamise, lobi- ja kaugtöö reeglite kehtestamise kaudu. Samuti on võetud kasutusse digivahendid, mille suured projektid valmimas,“ märkis Sikkut.

Komisjonis oli veel kõne all käesoleva aasta rõhuasetus, mis on suunatud iga-aastasele riskikaardistusele, mille järgi on peamised küsimused tehnoloogiline risk, kiire kasv investeerimisteenustes ja väikepankades. Tähelepanu pööratakse finantsriskidele, milleks on kinnisvaralaenud ja hoiuseplatvormide asendatavus, aga ka hädaolukordadeks valmistumine. Samuti olukord kapitaliturgudel.

Finantsinspektsiooni ülesanne on kontrollida, et pankade ja teiste finantsasutuste organisatsioon ja riskijuhtimine oleks selliste protsesside ning süsteemidega, mis vastavad äristrateegiale ja riskiisule, ning oleks piisavalt mehitatud. See hõlmab nii krediidi andmist, makseteenuste ja investeerimisteenuste osutamist, kindlustusriske kui ka finantsasutuse organisatsiooni laiemalt. Ühe osa riskijuhtimisest moodustab ka “tunne-oma-klienti” põhimõte, mille täitmine aitab tõkestada rahapesu ja terrorismi rahastamist.

Rahanduskomisjoni istungil andis selgitusi Finantsinspektsiooni juhatuse esimees Kilvar Kessler.