NordenBladet – Kulla hind ei ole oluline pelgalt vaid investorite jaoks, vaid ka laiem majanduslik mõõdik, mis peegeldab globaalse finantssüsteemi tervist ja usaldusväärsust.

Esmaspäevase kauplemispäeva järel jäi kulla hind stabiilseks, kuna Hiina kehtestas vastutariifid USA põllumajandustoodetele, suurendades muret globaalse kaubandussõja võimalikkuse üle. See areng suurendas nõudlust turvaliste varade, sealhulgas kulla järele.

Kulla untsi hind kauples $2,890 tasemel, pärast esmaspäevast 1,2% tõusu. Hiina teatas 15% tariifidest USA põllumajandustoodetele, sealhulgas puuvillale, vastuseks Trumpi administratsiooni tariifipoliitikale. See järgnes Trumpi otsusele kahekordistada tariife Hiinale ning kehtestada laialdased impordimaksud Kanadale ja Mehhikole. Samuti tõusis geopoliitiline pinge, kui USA kaitseametnik teatas sõjalise abi peatamisest Ukrainale.

Veebruari lõpus langes kulla hind esmakordselt 2025. aastal, põhjustatuna kasumi väljavõtmisest pärast rekordkõrget hinda üle $2,950 untsi kohta 24. veebruaril. Goldman Sachs prognoosib, et kasvav poliitiline ebakindlus, sealhulgas tariifide hirmud, võivad tõsta kulla hinda aasta lõpuks $3,300 tasemele, vahendab Finance.Yahoo.com Bloombergi artiklit: Gold Holds Gain as Trade War Prospects Stoke Demand for Havens.

USA nõrk tööstustoodang ning mitmed negatiivsed majandusnäitajad, nagu kahanenud isiklikud kulutused ja kasvav töötus, on suurendanud ootusi, et USA keskpank alandab intressimäärasid hiljem sel aastal. Kuna kuld on mitteintressitoov vara, muudab see säärase stsenaariumi korral metalli veelgi atraktiivsemaks.

Kell 13:52 Singapuri aja järgi oli kulla spot-hind $2,890.31 untsi kohta, samal ajal kui Bloomberg Dollar Spot Index jäi muutumatuks. Hõbeda ja plaatina hinnad olid samuti stabiilsed, kuid pallaadium langes.

Miks on kulla hinnamuutused olulised?

Kulla hind on globaalsete majandus- ja poliitiliste tõmbetuulte oluline indikaator. Kuna kuld on turvaline investeering ebakindlatel aegadel, reageerib selle hind kiiresti geopoliitilistele kriisidele, inflatsioonimäära muutustele ja intressipoliitika ootustele.

  • Inflatsioonikaitse: Kulla hind tõuseb sageli, kui investorid kardavad inflatsiooni või majanduslangust.
  • Turu ebastabiilsus: Majandusliku ja poliitilise ebakindluse kasvades otsivad investorid varasid, mis hoiavad väärtust.
  • Intressimäärade mõju: Madalad intressimäärad muudavad kulla atraktiivsemaks, sest see ei kanna intressi.
  • Globaalsed kriisid: Kaubandussõjad, geopoliitilised pinged ja rahvusvahelised konfliktid tõstavad kulla nõudlust.

    Avafoto: Unsplash