NordenBladet — Lahtis asuv korteriühistu asendas vana kaugküttesüsteemi maaküttega 2020. aastal. Ühistu küttekulud ja süsiniku jalajälg vähenesid ning oodata oli korterite väärtuse tõusu.
Kohe, kui paigaldustööd lõppesid, hakkas aga korteriomanik Maria imestama oma kodus aeg-ajalt kostva valju sumina üle, vahendab Yle.
Nüüd, peaaegu neli aastat hiljem, seisab Maria oma tühjas korteris ja hoiab pisaraid tagasi. Korteris ei saa heli tekitatud sümptomite tõttu elada ning vaatamata hinnaalandustele pole seda saanud müüa.
Juhtumid, kus soojuspumba müra muudab korteri elamiskõlbmatuks, on harva esinevad, kuid raskesti lahendatavad.
Lahti eluasemete tervislikkuse eest vastutav asutus on mitu korda mõõtnud ja jõudnud järeldusele, et korteris kostuv müra on tervisele kahjulik.
Pöördumised majafirma poole ebameeldivuste kõrvaldamiseks ei ole andnud soovitud tulemust. Heli muutub valjuks, eriti külma ilmaga, kui on vaja rohkem kütet.
Müra tõstab muu hulgas vererõhku ja põhjustab unetust. See on nagu rongijaam akna all või rong elutoas, ütleb Maria.
Maria sõnul on majafirma lubanud, et asja parandatakse. Aastate jooksul on ka meetmeid rakendatud. Sellegipoolest on korteris endiselt ületatud tervistkahjustav müratase.
Maria on kolinud mujale elama. Ma ei usu enam, et see asi kuidagi laheneb. Miks ma pean siin kannatama? sõnab ta.
Katri ja tema abikaasa ostsid oma kodu Kiuruvesile aastal 2006. 2013. aastal paigaldati korteriühistusse maaküte.
Müra algas kohe, ütleb Katri.
Täna, 11 aastat hiljem, on Katri korter tühi. 2020. aastal keelas ametkond tervisele kahjuliku müra tõttu magamistoa öösiti kasutamise.
Viimasel kümnendil on olnud korteriga seoses palju arenguid: müraprobleemi lahendamise katsed, kohtud ja 7000 euro suurune hüvitis, mille Katri majafirmalt sai.
Pere kolis ära 2020. aastal.
Tervist kahjustav müra korteris aga jätkub. Hetkel ei liigu asi üheski suunas.
See asi on pausil. Me ei pidanud vastu. Peame keskenduma oma elu elamisele, ütleb Katri.
Investeeringud maaküttesse on Soomes kümnendiga peaaegu kahekordistunud. Maasoojus mängib olulist rolli fossiilkütuseid kasutavatest küttesüsteemidest vabanemisel.
Kui arvestada ka õhksoojus- ja õhk-vesi soojuspumpasid, toodavad erinevad soojuspumbasüsteemid Soomes praegu ligi viiendiku hoonete küttest.
Maasoojusseadmete tekitatud müraprobleemid on Soomes siiski haruldased.
Tampere ja Helsingi eluasemete tervislikkuse eest vastutavad ametkonnad ütlevad, et üksikjuhtumeid on, kuid alati on lahendus leitud.
Lahti ametkonnad on saanud paar teadet maasoojussüsteemidega seotud terviseohtude kahtlusest. Põhja-Savo hoolekandepiirkonnas on jutt samuti üksikjuhtumitest.
Küttesüsteemist põhjustatud müra kõrvaldamise eest vastutab majafirma. Elamute tervislikkuse üle järelevalvet teostava asutuse vahendid korteriühistute mõjutamiseks on manitsused, eeskirjad ja nende täitmata jätmisel ähvardab rahatrahv. Samuti võib asutus keelata hoonete kasutamise.
Lahtis ja Kiuruvesil on ametkond korteriühistutele saatnud esmalt märguandeid ja seejärel korraldusi.
Lahti keskkonnatervise ametkonna juhtiv tervisekaitseinsener Tomi Bondarew ütleb, et häiringu kõrvaldamise eest vastutajale tuleb alati anda võimalus oma meetmetega olukorda parandada.
Lahti elamufirmale antud viimane tähtaeg on september 2024. Pärast seda, kui majafirma pole kahjusid kõrvaldanud, on Bondarewi sõnul kõne all trahv.
Kiuruvesil on müra Katri korteris kestnud juba üle kümne aasta. Ometi pole amet ehitusfirmale ähvardatud trahvi määranud.
Keskkonnaamet pole selleks protsessiks vajadust näinud, ütleb keskkonnatervise inspektor Mikko Piippo.
Selle asemel kehtib Katri magamistoa öise kasutamise keeld. Kasutuskeelu saab tühistada vaid juhul, kui mõõtmised näitavad, et terviserisk on kadunud.
Majafirmat esindav haldur Jussi Ryhänen ütleb, et majafirma hinnangul Katri korteris enam müra ei ole.
Seal on tehtud mõõtmised ja nende põhjal on tehtud kindlaks, et mürahäireid enam ei teki, ütleb Ryhänen.
Ametkond pole aga kõnealuseid mõõtmisi heaks kiitnud.
Selles osas on see veel pooleli. Majafirma püüab näidata, et rakendatud meetmed on olnud tõhusad, ütleb Ryhänen.