NordenBladet – 20-aastane klient, keda tema identiteedi kaitsmiseks kutsume “Emilie”, ostis e-poest Moderneliv.no föönharja. Kuna tema meelest oli toode ülehinnatud ning halva kvaliteediga, otsustas ta selle tagastada. Peale kuu ajalist tagasimakse ootamist kirjutas Emilie Trustpilotis poe kohta negatiivse arvustuse, mispeale nõudis ettevõte, et ta oma arvustuse kustutaks ja pani tagasimakse ootele, vahendab NordenBladet.com. Siit hargnesid asjalood veebipoe ja klindi väga kummaliseks.

Tarbijanõukogu (Forbrukerrådet) juristi Nora Wennberg Gløerseni sõnul on tarbijal õigus raha tagasi saada, kui ta on toote nõuetekohaselt tagastanud. Ettevõtted ei saa kehtestada raha tagastamisele omapoolseid ebamõistlikke tingimusi. Tarbijad võivad vabalt jagada nii positiivseid kui ka negatiivseid kogemusi sellistel platvormidel nagu Trustpilot, ilma et see kahjustaks kellegi müügilepingust ja tarbijakaitseseadustest tulenevaid õigusi.

Moderneliv nõudis, et Emilie kustutaks oma negatiivse arvustuse, enne kui nad tema tagasimakset töötlevad, millega ta nö sunniviisiliselt nõustus. Hiljem avaldas Emilie aga uue pikema ülevaate, milles hoiatas ka teisi võimalikke kliente Modernelivi hoolimatu käitumise eest. Seepeale koostas ettevõte Emiliele arve. Nad esitasid tema nimel uue tellimuse ilma tema nõusolekuta, jättes mulje nagu Emilie oleks uue tellimuse teinud ja võlgneks neile selle eest raha.

Emilie tundis end taaskord abitu ja pettununa.  Kuna ta soovis, et veebipood arve tühistaks, nõustus ta kustutama ka teist arvustust. Gløerseni sõnul polnud Modernelivil õigust ilma tema loata Emilie nimele tooteid tellida.

See juhtum rõhutab tarbijaõiguste tähtsust. Kuigi ettevõtetele ei pruugi negatiivsed arvustused meeldida, ei saa nad neid klientide karistamise aluseks võtta. Tarbijad peavad saama julgelt avaldada oma arvamust ja kogemusi, kartmata kättemaksu. Ostjatel on õigus kaupu tagasta ja oma arvamust avaldada.

Avafoto: Väljavõte Norra Moderneliv veebipoest