NordenBladet — Laupäeval, 21. jaanuaril möödus 104 aastat ühest kuulsaimast Scoutspataljoni lahingust – Pikksaare jaama vabastamisest. Aastapäeva tähistati 1. jalaväebrigaadi Tapa linnakus pataljoni traditsioonilise rivistusega.
Brigaadiülema nimel õnnitles pataljoni kolonelleitnant Mart Sirel, kes tõi välja Scoutspataljoni julguse ning sihikindluse olla alati paremad kui varem. „Scoute on alati iseloomustanud ülesannetele orienteeritus ning nad ei ole kunagi ühegi takistuse ees seisma jäänud. Seda näitas ka võit 104 aastat tagasi ning seda võidukust kanname edasi ka tänapäeval,“ ütles kolonelleitnant Sirel ning andis Scoutspataljonile õnnitlusega üle brigaadiülema kilbi.
Lisaks andis Scoutspataljoni ülem kolonelleitnant Ranno Raudsik toimunud rivistusel teenistujatele üle laskmisvõistluse auhinnad ja ergutused viidates, et scoutside julgus ja initsiatiivikus ei ole ajas muutunud. „Scoutside tegu Pikksaare lahingus oli hulljulge. See viis scoutsid võiduni. Sellest tuleks meelde jätta miski, mis kehtib ka praegu – julged võidavad!“ ütles kolonelleitnant Raudsik.
21. jaanuaril 1919. aastal toimunud lahingu tulemusel vallutas 47-liikmeline Scoutspataljoni grupp Pikksaare jaama. Erakordseks teeb lahingu see, et võit saavutati 524 punavõitleja vastasseisust hoolimata, mis tähendab, et alistati endast üle kümne korra suurem vaenlane. Lahing on Scoutspataljoni jaoks märgilise tähtsusega, mistõttu on Pikksaare nimi kantud ka pataljoni lipule. Scoudid näevad lahingut suuresti väeosa vaimsuse, julguse ja pealehakkamise sümbolina.
Scoutspataljon on 1. jalaväebrigaadi koosseisu kuuluv professionaalne, iseseisvaks lahingutegevuseks võimeline manööverüksus. Kõrge valmidusastmega kiirreageerimisüksuse kaitseväelased on osalenud NATO, Euroopa Liidu või ÜRO juhitavatel rahvusvahelistel operatsioonidel alates 2005.aastast.
Avafoto: Pikksaare lahingu 104. aastapäev Tapa linnakus (Kaitsevägi/Ketter Ojakivi)