NordenBladet – Muinasjutud on müstilised ja põnevad ning moodustavad suure osa meie lapsepõlvest. Mis aga teeb ühe muinasjutu huvitavaks? Jagame teiega kümmet head soovitust, kuidas kirjutada fantastiline muinasjuturaamat.
1. Selge ja eristatav asukoha kirjeldus: toimumispaika tuleks üksikasjalikult kirjeldada ja sellel peaks olema tugev kohatunnetus. Asukoha kirjeldus võib hõlmata nii füüsilisi omadusi kui ka kultuurilist ja ajaloolist konteksti.
2. Hästi detailselt ja huvitavalt loodud tegelased: muinasjutu tegelased peaksid olema ainulaadsed, oma motivatsiooni, soovide ja puudustega. See muudab need lugeja jaoks huvitavaks ning annab võimaluse nendega samastumiseks ning poole valimiseks.
3. Selge ja mõjuv konflikt: muinasjutul peaks olema keskne konflikt, mis juhib süžeed ja hoiab lugeja põnevil ning kaasatud. See konflikt peaks olema selge ja kergesti arusaadav. Muinasjutu lõpuks tuleks konfliktile ka lahendus leida.
4. Sümbolismi ja kujundite kasutamine: pinnapealsed lood on igavad. Sümboolika ja kujundlikkus lisavad muinasjutule sügavust ja muudavad loo sisukamaks. Sõmboolikat on hea kasutada ka salapära ja intriigide tekitamiseks.
5. Maagia- ja imetaju: muinasjuttudes peaksid olema võlu- ja imeelemendid, mis köidavad lugeja kujutlusvõimet ja tekitavad tunde, nagu see toimuks teises maailmas.
Helena-Reet Enneti illustratsioon lasteraamatule “Tema Kõrgeausus Hiir esimene”
6. Eelnevate hoiatuste sisse toomine: Selle abil saab muinasjutus pinget ja ootusärevust tekitada. Eelnev hoiatuse tegemine on narratiivne vahend, mis vihjab tulevaste sündmuste kohta. Seda saab kasutada tulevastele sündmustele vihjamiseks või olulise teabe avaldamiseks loo tegelaste või tegevuspaiga kohta.
7. Ootamatu pööre või resolutsioon: muinasjutul peaks olema ootamatu pööre või resolutsioon, mis taaskord hoiab lugeja kaasatud ja muudab loo huvitavamaks. See võib olla midagi nii lihtsat nagu üllatav lõpp või tegelase ootamatu tegevus.
8. Tugev moraal või õppetund: muinasjuttudel on sageli moraal või õppetund, mille lugu annab. See võib olla midagi nii lihtsat nagu “olge teiste vastu lahke” või midagi keerukamat, nagu “ära kunagi loobu oma unistustest”.
9. Rikkalik ja meeldejääv atmosfäär: muinasjutul peaks olema rikkalik ja meeldejääv atmosfäär, mis uputab lugeja loosse. Seda saab luua kirjeldava keele ja sensoorsete detailide abil.
10. Tugeva ja meeldejääva jutustava hääle kasutamine: jutustav hääl muinasjutus peaks olema tugev ja meeldejääv. See peaks kõnetama otse lugejat ja olema kogu loo vältel järjepidev.
Avafoto: Pexels
Vaata ka:
KAS muinasjuttudel ja esoteerikal on omavaheline seos?