NordenBladet — Linnea on tohutult edukas ja imetletud artist. Tema kontserdid on välja müüdud. Linnea enda laulud räägivad üksindusest, kõrvale heidetusest, kurbusest ja meeleheitest. Kui Linnea suhe lõpeb lahutusega, kaovad kõik sõbrad. Keegi ei helista ega küsi, mis lahti. Sõnumeid ei tule. Linnea on masendunud, üksildane ja ka kibestunud, et keegi ei hooli ega ole valmis aitama.
Kui ta lõpuks sõpradega suhtlema hakkab, on kohtumised enamasti kohmakad. Ta ei tunne, et saaks rääkida rasketest asjadest, mis tema hinge täidavad.
Kasvatuspsühholoogia professor Niina Junttila jutustab oma viimases raamatus „Üksinduse palju nägusid” (kirjastus Tammi) muu hulgas sellest, kuidas edu ja populaarsus ei too alati sõpru, vahendab Iltalehti.
Raamatust võetud Linnea lugu on üks neist. Eduka inimese ümber võib olla palju inimesi, kuid ometi ei tunne keegi end tõelise sõbrana.
On imelik olla nii laialt tuntud ja samas nii üksildane, ütles kunagi Albert Einstein.
Junttila raamatus vajab edukas Linnea sõpra, kellele ta saaks rääkida oma probleemidest, kuid eriti vajab ta sõpra, kellele ta saaks rääkida oma õnnestumistest, ilma et seda praalimiseks peetaks.
Kui keegi saab edukaks, võivad sõbrad nuriseda, sest teised arvavad, et edukas inimene tahab rääkida ainult endast. Muidugi võib ta seda tegelikult eduhoos tehagi.
Edukas inimene võib jääda üksi ka seetõttu, et sõbrad hakkavad teda kadestama. Sa ei taha kuulda ega näha, kui hästi on teisel läinud.
Kadedus kui emotsioon on Junttila sõnul omamoodi tabu, kuigi see on väga levinud emotsioon. Kadedust võidakse pidada vihkamiseks, põlguseks või halvustamiseks.
Lihtne on kõva häälega välja öelda, et kadestad kellegi teise uusi kingi, kuid pole kerge tunnistada, et kadestad kellegi teise edu või õnne. Teise edu pärast kadeduse tundmine võib sõpruse suretada.
Junttila kirjutab, et talle jäi uurimistöös ja intervjuudes mulje, et eriti edukatel naistel on raske lähedast sõpra leida.
Junttila hinnangul peetakse näilist sotsiaalsust ja ulatuslikke võrgustikke sageli vastandiks või ravimiks üksinduse vastu. Tegelikkus võib olla hoopis teistsugune.
Isegi kui kellelgi on sotsiaalmeedias kümneid tuhandeid jälgijaid, võib ta olla üksildane.
Staar või edukas inimene võib olla selline, et igaüks arvab end teadvat, mida ta teeb. Seetõttu ei küsi keegi temalt isiklikult.
Sotsiaalselt andekas inimene, kellel on palju sõpru ja sotsiaalmeedia jälgijaid, võib olla teistmoodi üksildane. Junttila sõnul võib tema üksindus olla isegi muserdav.
Junttila räägib oma raamatus Nelli Lyyra uurimustest, milles on uuritud sotsiaalmeedia käitumise erinevate vormide ja üksinduse vahelisi seoseid.
Uuringu põhjal selgub, et sõprade, jälgijate või sotsiaalmeedias tehtud klikkide arvu põhjal ei saa järeldada, kui vähe või kui palju keegi end üksikuna tunneb.
Ja see pole veel kõik. Mida konfidentsiaalsemaid ja intiimsemaid asju inimene sotsiaalmeedias jagab, seda üksikumana ta end tunneb.
Muidugi ei pruugi edukas inimene alati olla üksildane.
Junttila kirjutab, et pole vale rääkida teisele inimesele sündmusest, mis on rõõmustanud ja teinud õnnelikuks. Teisest küljest on vale teisega mitte rõõmu jagada, eriti kui suhet nimetatakse sõpruseks.
Lisaks kaastundele hõlmab sõprus ka kaasrõõmu, st jagatud ja ühine entusiasm asjade suhtes, mis juhtuvad kas ühe või mõlemaga. Te ei tohiks teise rõõmust ilma jääda.
Üksindus on inimese elus nii oluline tegur, et sellega on arvestatud mitmel ja isegi kõrgel tasemel. Näiteks OECD üksindusraport näeb ette digiprogramme, mis tugevdavad sotsialiseerumist.
Raport viitab isegi sellele, et eakate üksindust saaks vähendada või isegi kaotada abikaasa avatari loomisega enne surma. See avatar võib seejärel olla ellujäänule seltsiks kogu ülejäänud elu.
Junttila arvates kõlab ettepanek kõhedust tekitavalt.
Avafoto: Pexels