NordenBladet — Värske uuringu järgi röövib liha- ja piimatootmine nii suure pindala, et selle sisse mahuks nii Euroopa ja USA kui ka Hiina ja Austraalia. See tähendab, et liha- ja piimatootmine koormavad keskkonda kordades rohkem kui lennuliiklus või autod.
Maailmas on ülekulutuse päev tavaliselt augustis, aga Soomes juba 11. aprillil. See on päev, mil keskkonna saastamine ületab taastumisvõime.
Kui kogu maailmas elataks nii nagu Soomes, siis oleks vaja ellu jäämiseks 3,6 maakera. Soome suurimad saastajad on energia tootmine, transport ja toidu tootmine.
Inglise Oxfordi ülikooli teadlaste väitel on liha- ja piimatootmine keskkonnale kõige koormavam. Liha- ja piimatoodetest loobumine on kõige parem viis vähendada oma ökoloogilist jalajälge. Uuringu järgi annavad kariloomad vaid 18 protsenti inimeste vajaminevatest kaloritest ja 37 protsenti valkudest, aga võtavad 83 protsenti põllumajanduse pindalast, toodavad ligi 60 protsenti maailma kasvuhoonegaasidest ning põhjustavad 57 protsenti veereostusest.
Teadlased avastasid ka seda, et isegi kõige kehvemalt korraldatud juurviljade ja vilja tootmine saastab keskkonda vähem kui kõige paremini korraldatud liha ja piima tootmine.
Uuringu aluseks on andmed 119 riigis ja 40 000 farmis ning see avaldati ajakirjas Science, sellest kirjutas väljaanne Guardian.
Kui liha- ja piimatootmine lõpetada, võiks põllumajandusmaa pindala vähendada 75 protsendi võrra. See on samasuur territoorium kui USA, Euroopa, Hiina ja Austraalia kokku – ning inimestele jätkuks ikka toitu. Praegu on metsade raiumine põllumaa saamiseks peamine ökokatastroofi põhjustaja. Praegu moodustavad 86 protsenti maailma imetajatest inimeste poolt kasvatatavad loomad.
Veganlus ehk taimetoit on seega kõige keskkonnasõbralikum tegu, mis inimene võib ette võtta. See on palju suurema tähtsusega kui lendamisest loobumine või elektriauto kasutamine.
Liha- ja piimatoodetest loobumine on isegi suurema tähtsusega kui teatud „ökotoodete” tarvitamine. Teiselt poolt, isegi kui loobutaks kõige keskkonnakahjulikumast liha- ja piimatootmisest, tekitab allesjääv osa ikkagi kaks kolmandikku rohkem reostust võrreldes sellega, kui inimene loobuks üldse liha- ja piimatoodetest.
Teadlased saavad aru, et liha- ja piimatoodetest ei saa loobuda üleöö, aga abi on juba sellest, kui tarbimist vähendama hakata.
Avafoto: NordenBladet