NordenBladet – Vene päritolu Kaspersky Antivirus* on USA kasutajatele asendatud UltraAV tarkvaraga, kuna Ameerika Ühendriikide valitsus kehtestas juunis sanktsioonid Kaspersky Lab toodetele. Selle tulemusena eemaldati julgeoleku eesmärkidel Kaspersky viirusetõrje tarkvara automaatselt arvutitest ning asendati uue USA küberjulgeolekufirma Pango välja töötatud UltraAV tarkvaraga.
See muutus toimus septembri keskpaigas ja kuigi Kaspersky teavitas oma kliente muutusest alates 5. septembrist 2024, olid paljud kasutajad automaatsest üleminekust siiski üllatunud ja väljendasid oma pahameelt.
UltraAV on USA-sse suunatud küberjulgeoleku tarkvara, mis asendab Kaspersky toodete funktsionaalsust, pakkudes samalaadset kaitset viiruste ja küberohtude vastu. Vastavalt UltraAV veebilehe KKK jaotisele ei pidanud kasutajad ülemineku ajal midagi ise tegema – tarkvara paigaldati automaatselt. UltraAV lisab, et koos viirusetõrjega saavad kasutajad ka UltraVPN teenuse, pakkudes täiendavat privaatsuskaitset.
Muudatus on osa Kaspersky vastusest USA valitsuse kehtestatud keelule, mis keelab Venemaa päritolu küberjulgeoleku ja viirusetõrje toodete kasutamise USA-s. Kaspersky informeeris oma USA kliente muutusest e-kirja, rakendusesiseste teadete ja oma veebilehe kaudu. Sellest hoolimata oli paljude kasutajate reaktsioon negatiivne, kuna nad ei olnud teadlikud tarkvara automaatsest muutumisest nende seadmetes.
20. juunil 2024, pärast seda, kui USA teatas, et keelab Kasperskyl oma tarkvara värskendusi USA klientidele müüa või levitada, teatas ettevõte, et lahkub USA turult. 25. septembril asendas ettevõte järsult oma tarkvara USA kasutajate arvutites USA küberjulgeolekufirma Pango välja töötatud UltraAV-tarkvaraga, mis ajas osa kasutajaid vihale. Kaspersky viirusetõrje tarkvara pole USA-s enam saadaval ja kõik kasutajad on automaatselt üle viidud UltraAV kaitse alla, ilma et nad oleksid pidanud midagi ise tegema.
Sanktsioon viidi ellu Trumpi ja praeguse presidendi Joe Bideni korralduste alusel, mille eesmärk on kaitsta USA kodanike isikuandmeid nende riikide eest, kes on määratud USA “välisvastasteks”.
Kaspersky Lab on olnud Skandinaavias ja mujal Euroopas üsna laialdaselt kasutusel nii kodukasutajate kui ka ettevõtete seas, pakkudes erinevaid viirusetõrje ja küberturvalisuse lahendusi. Siiski on ettevõtte kasutamine viimastel aastatel langenud suurenenud turvalisuskahtluste ja poliitiliste pingete tõttu.
Sanktsioonide ja piirangute olukord Euroopas:
Euroopa Liidu tasandil: Praegusel hetkel ei ole Euroopa Liit (EL) kehtestanud Kaspersky Lab’ile ametlikke sanktsioone, kuid mitmed EL-i liikmesriigid on siiski astunud samme Kaspersky toodete kasutamise piiramiseks. Näiteks on mõned riigid keelanud Kaspersky toodete kasutamise valitsusasutustes või kriitilise infrastruktuuri kaitseks. Näiteid:
Saksamaa föderaalne küberjulgeoleku agentuur (BSI) andis 2022. aastal soovituse mitte kasutada Kaspersky tarkvara, viidates potentsiaalsetele turvariskidele.
Itaalia on samuti piiranud Kaspersky toodete kasutamist avalikus sektoris.
Skandinaavia riigid: Rootsi, Norra, Soome ja Taani ei ole ametlikult keelanud Kaspersky toodete kasutamist, kuid on samuti tõstatanud küsimusi nende kasutamise ohutuse kohta riigi julgeoleku seisukohalt. Mitmed Skandinaavia ettevõtted ja avaliku sektori asutused on Kaspersky tarkvara kasutanud ettevaatlikumalt või asendanud selle alternatiividega.
Üldine mõju ja kasutus: Kuigi ametlikke sanktsioone ei ole, on Kaspersky toodete kasutamine vähenenud nii tarbijate kui ka ettevõtete seas, kes on otsustanud valida alternatiivseid küberturvalisuse lahendusi, mis ei ole seotud Venemaa ettevõtetega.
Kuigi Kaspersky ei ole otseselt sanktsioonide all enamikus Euroopa riikides, on tema kasutamine langenud poliitiliste ja turvalisuslike kaalutluste tõttu, eriti pärast Venemaa ja Ukraina konflikti eskaleerumist.
______________________
*Kaspersky Antivirus on Venemaal asuva küberjulgeoleku ettevõtte Kaspersky Lab (Лаборатория Касперского) välja töötatud viirusetõrje tarkvara. See pakub kaitset erinevate küberohtude vastu, sealhulgas viirused, pahavara, nuhkvara, lunavara ja andmepüük.
Kaspersky Antivirus sisaldab järgmisi peamisi funktsioone:
Reaalajas kaitse: Tuvastab ja blokeerib viirused ja pahavara reaalajas.
Süsteemi skaneerimine: Skaneerib süsteemi pahavara ja muude ohtude tuvastamiseks.
Veebikaitse: Kaitseb ohtlike veebisaitide ja allalaadimiste eest.
E-posti turvalisus: Tuvastab ja blokeerib kahtlased e-kirjad ja manused.
Täiendavad tööriistad: Sisaldab sageli lisafunktsioone, nagu turvaline veebipankade kasutamine ja privaatsuse kaitse.
Kaspersky on üks juhtivatest viirusetõrje tarkvara pakkujatest maailmas, pakkudes erinevaid tooteid nii kodukasutajatele kui ka ettevõtetele.
Kaspersky Lab ei ole olnud avalikult kaubeldav ettevõte ega noteeritud ühegi börsi aktsianimekirjas. Tegemist on erafirmaga, mis on asutatud 1997. aastal Venemaal ja mille asutajaks ning peamiseks omanikuks on Eugene Kaspersky. Ettevõte on jäänud erafirmaks, selle aktsiad ei ole avalikult kauplemiseks saadaval ning ettevõte ei ole börsile minekut kaalunud.
Avafoto: Unsplash