NordenBladet — Rahanduskomisjon ja põhiseaduskomisjon toetavad pensionireformi seaduse muutmata kujul vastuvõtmist.

Riigikogu rahanduskomisjon arutas oma tänasel istungil presidendi poolt välja kuulutamata jäetud kogumispensionide seaduse ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seadust (kohustusliku kogumispensioni reform) (108 UA) ja otsustas selle komisjoni häälteenamusega muutmata kujul vastu võtta. Samasugusel seisukohal oli ka põhiseaduskomisjon.

Rahanduskomisjoni esimees Aivar Kokk tõdes, et menetluse käigus on tõstatatud erinevaid seisukohti. „Kuid need ei saa olla takistuseks seaduse vastuvõtmiseks,“ ütles Kokk. Ta selgitas, et II samba süsteemi loomisel selgitasid tolleaegse eelnõu autorid Riigikogule, et II sambasse pandud raha on isiku enda omand. Viidati asjaolule, et pannes sinna tallele 2 protsenti, siis muutub omandiks 6 protsenti. „Teise pensionisamba puhul on tegemist inimese enda kogutud varaga, millele kehtib ka tema pärimisõigus,“ märkis Kokk.

Kokk selgitas, et seaduse enne uuesti arutamist viiakse lõppteksti sisse keelelised ja tehnilised täpsustused. Tulenevalt Riigikogu kodu- ja töökorra seadusest ei ole need käsitletavad muudatusettepanekutena ega kuulu täiskogus häälestamisele.

Rahanduskomisjoni aseesimees Maris Lauri oli teist meelt. „On näha, et praeguse seisuga ei leia Riigikogu konsensust. Halb on see, et koalitsioon keeldub vastuväiteid endiselt kuulamast ja püüab oma arvamust näidata kogu Riigikogu arvamusena keeldudes eriarvamusi isegi mainimast ja esitamast.“ Ta lisas, et ka tehnilised muudatused ja täpsustused tuleb seadusesse sisse viia seaduspäraselt, mitte vigade paranduse nime all Riigikogu esimehe allkirjaga.

Riigikogu võttis 29. jaanuaril vastu kohustusliku kogumispensioni reformi seaduse, mille jõustumisel muutuks teise sambaga liitumine või sealt välja astumine kõigile vabatahtlikuks.

 

Allikas: Eesti Riigikogu