Reklaam:Sven-Erik Enno: “Hoiduge äikese ajal veekogus ujumisest!”

Kas tugeva äikse ajal võib autoga sõita või veekogus ujuda? Kas lageda peal oleval majal on suurem oht saada äiksetabamust kui suurte puudega ümbritsetul? Mida veel peaks äiksest teadma?

Eesti Äikesevaatlejate Võrgu koordinaator Sven-Erik Enno vastab Maaleht.ee foorumis lugejate küsimustele, et kindlasti tuleks äikese ajal hoiduda veekogus ujumisest.

“Veekogus ujumine on äärmiselt ohtlik. Esiteks on inimese pea tasase veepinna kohal omamoodi piksevarras ja teiseks levib vett tabava välgu korral eluohtlik pinge palju kaugemale kui maismaal,” kirjutab ta oma vastuses.

Autoga võib äikese ajal sõita, kui see paduvihmast piiratud nähtavuses võimalik on. Teoreetiliselt suurem võimalus on saada välgutabamus lagedal asuval majal. Kui maja ümber on puud, mille kõrgus ületab maja oma mitmekordselt, tabab välk palju tõenäolisemalt puid, mitte maja.

Kuhu äikese ajal metsas peitu minna?
Kui looduses on valida päris lageda ala või üksikult seisvate puude vahel, siis lagedal alal on ohutum. Lisaks üksikutele puudele tuleks vältida ka metsaservasid, lagendike ääres kasvavaid puid. Keset suurt metsa on äikese ajal ohutum kui üksikute puude all või metsa servas. Ohutum on ka madal noor mets või pajutihnik, kus puud-põõsad on ühtlaselt madalad.

Maja aknad on soovitav äikese ajaks tõesti sulgeda. Elektri välja lülitamine pole üldiselt laialt levinud. Kahjustusi saab vältida, kui ühendada elektroonika ja kodumasinad äikese ajaks pistikust lahti (ainult välja lülitamisest ei ole kasu, kui masina juhe on seinakontaktis, pole masin võimaliku ülepinge eest kaitstud).


Tags assigned to this article:
Eesti Äikesevaatlejate VõrkSven-Erik Enno

Reklaam:


Tippkvaliteediga loodussõbralik Skandinaavia luksuskosmeetika - ElishevaShoshana.com

error:
Copyright © NordenBladet 2008-2021 All Rights Reserved.
Skandinaavia / Põhjamaade uudised ja info eesti keeles.
Scandinavian / Nordic news and info in Estonian.
Nordic News Service