Reklaam:



Aivar Rehe: Odavaid laene pangad lähikümnendil ei paku

Pangaliidu juhatuse esimees ja Sampo Panga tegevjuht Aivar Rehe räägib, et rakendatavad regulatiivsed meetmed muudavad pangandustegevuse oluliselt kulukamaks.

Millised on teie arvates selle kriisi peamised õppetunnid Eesti majandusele ja ettevõtetele?
Peamine käesoleva kriisi õppetund meile kõigile on teadmine, et jätkusuutlikku majanduskasvu ei saa üles ehitada vaid sisetarbimisele ja laenuraha põhisele investeerimisele, kus rahavood napilt välja tulevad ning esimene tõrge viib pere või firma sügavalt kreeni.

Nii nagu iga pere peab aru saama vara omamisest tulenevast vastustusest ning tarbekaupu ostma oma raha, mitte tarbimislaenudega, nii ka ettevõtja, rakendades ellu uut ideed, peab omama eelkõige omakapitali ja alles siis mõtlema laenurahale. Oluline on omada piisavalt varusid, et hakkama saada majanduse tsüklilisusest tulenevate muutustega.

Eesti ühiskond – pangandus, ettevõtlus ja valitsus – jäi selgelt hiljaks Ameerika Ühendriikidest 2007. aasta teisel poolel alguse saanud kinnisvaraturu negatiivsete mõjude analüüsiga majandusele ja nn proaktiivse tegutsemisega. Sisuliselt reageeriti aasta hiljem, kui alustati kiire kohanemisega läbi kulude kokkuhoiu, investeerimistegevuse peatamise, pankade laenutegevuse piiramisega jne. Samuti ei tunnetatud pärast edukaid majanduskasvu aastaid languse võimalikku kiirust ja kriisi sügavust.

Erinevalt muust maailmast, kus riigid investeerisid finantssektorisse miljardeid, on hea meel tõdeda, et Eesti panganduses ei leidnud aset usalduskriisi ja Eesti maksumaksja raha ei paigutatud panganduse stabiliseerimiseks. Meie ühiskonnale oli selles kriisis selgelt positiivne fakt, et Eesti pangandus on 98% ulatuses tugevate ja stabiilsete Skandinaavia pankade omanduses ning toimis häireteta.

Peredele andis Eesti pangandus selge ja jõulise signaali asuda säästmisele. Eesti tarbija on selle sõnumi enda jaoks õigesti omandanud. Selle väljundiks on hoiustamise nõrk, kuid stabiilne kasv (fakt, mille eriti tugeva tunnustusena tõi esile IMFi delegatsioon kohtumisel pangandusega) ja madal tarbimine, kuid see on õige ja vajalik etapp majanduse muutumiseks.


5. mail toimub Estonia kontserdisaalis Liidrite Foorum “Värskesse vette“, mille on ellukutsunud Sampo Pank ja mille kaaskorraldajaon Fastleader.com. Foorumi ettevalmistamise raames küsitleb foorumi ükskorraldajatest Endrik Randoja foorumil esinejaid.


Tags assigned to this article:
Aivar Rehe

Reklaam:






Tippkvaliteediga loodussõbralik Skandinaavia luksuskosmeetika - ElishevaShoshana.com

error:
Copyright © NordenBladet 2008-2021 All Rights Reserved.
Skandinaavia / Põhjamaade uudised ja info eesti keeles.
Scandinavian / Nordic news and info in Estonian.
Nordic News Service